Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-10-14, 12:29


W ostatnim czasie obserwujemy wzmożoną ilość naruszeń ochrony danych. Pomimo, że ogólne rozporządzenie o ochronie danych stosowane jest już od dłuższego czasu, niektórzy nadal zapominają, w jakim celu zostało ono wprowadzone, lub też prawo ochrony danych osobowych traktują jak nikomu niepotrzebny zbiór obowiązków. Problem pojawia się wtedy gdy z powodu incydentu będącego naruszeniem ochrony danych osobowych ktoś np. zaciągnął kredyt w imieniu innej osoby.

Do „incydentu bezpieczeństwa danych osobowych” doszło w maju br. w Zarządzie Dróg Powiatowych. W związku z zamieszczeniem przez ZDP ogłoszenia o przetargu na przebudowę drogi powiatowej Albigowa – Handzlówka nastąpiło naruszenie poufności danych osobowych (imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr działki i nr księgi wieczystej). Poszkodowani to właściciele działek będących przedmiotem przetargu (150 osób).

Jak informuje na stronie Biuletynu Informacji Publicznej dyrektor ZDP Janusz Wolski, naruszenie zgłoszono pokrzywdzonym, a także prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

W związku z powzięciem informacji w dniu 7.10.2021 o zaistniałym naruszeniem ochrony danych osobowych, ogłoszenie o przetargu z załącznikami zostało zdjęte natychmiast z Biuletynu Informacji Publicznej oraz dokonano anonimizacji danych osobowych znajdujących się w jednym z załączników. Naruszenie ochrony danych zgłosiliśmy również Prezesowi UODO – informuje Janusz Wolski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w piśmie zamieszczonym na stronie BIP.

Gdyby dane osobowe trafiły w ręce nieuczciwych osób, pokrzywdzeni mogliby mieć sporo problemów. Takie dane można m.in. wykorzystać do wzięcia kredytów w instytucjach pozabankowych, zawarcia umowy cywilno-prawnej (na przykład najmu nieruchomości), czy posłużenia się fałszywymi danymi.

źródło: pixabay.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Już jest nowe wydanie Biuletynu Miejskiego

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowego wydania Łańcuckiego Biuletynu Miejskiego! Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem najciekawszych wydarzeń z życia naszego miasta.

Czytaj więcej

Uroczysta inauguracja kolejnego roku akademickiego w łańcuckim UTW

7 października po raz kolejny spotkali się słuchacze Stowarzyszenia Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas uroczystej inauguracji kolejnego roku akademickiego.

Czytaj więcej

Jesienny Łańcut w obiektywie

Jesień zawitała do naszego miasta już jakiś czas temu, więc wszyscy możemy bacznie obserowować jak jej uroki upiększają nasze miasto.

Czytaj więcej