Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-11-12, 07:38


Po 77 latach do Zamkowej Biblioteki, dzięki staraniom Fundacji Rodziny Blochów z USA, powróciły kolejne dzieła rozproszone podczas II wojny światowej.

Wśród przekazanych książek znalazły się: „Katechismus der Hoeflichkeit und feinen Lebensart” Chrystiana Fryderyka Michaelisa (Lipsk, 1820), „Essai sur les Elegies de Tibulle” Tibullusa (Paryż, 1779), w dwóch tomach „Lecons Elementaires d’Histoire et Chronologie” Louisa Mayeul Chaudona (Caen, 1783), z dawnego księgozbioru komendanta twierdzy Kamieńca Podolskiego Jana de Wittego „L.A. Florus cum integris Cl. Salmasii et variorum notis” (Nijmaggen, 1662), a także dwutomowe „The Poems of Ossian” Jamesa Macphersona (Londyn, 1773).

Ponadto dzięki hojności darczyńcy, Biblioteka Zamkowa zyskała również list hr. Mieczysława Potockiego, syna Szczęsnego i Zofii Potockich, do pułkownika Ludwika Komierowskiego, znanej postaci polonijnego mondu paryskiego, będącego jednocześnie adiutantem marszałka Marmonta księcia Raguzy, który wziął udział w rewolucji lipcowej 1830 r. oraz obaleniu króla Karola X.

Fundacja Rodziny Blochów od lat aktywnie wspiera Muzeum-Zamek w Łańcucie w zabiegach o restytucję dzieł, które pierwotnie znajdowały się w Bibliotece rezydencji, ale zostały rozproszone podczas II wojny światowej. Do tej pory Blochowie przekazali m.in. ośmiotomowe dzieło Louis’a-Pierrea Anquetila pt. „Oeuvres historiques” (1791-1793).

Dary dla Biblioteki Zamkowej Muzeum-Zamku w Łańcucie – fot. MZŁ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

„Kłamstwo” w łańcuckim MDK

Niesamowite i przenikliwe, a przy tym, o zgrozo, zabawne studium, właśnie… Kłamstwa. Dwie pary małżeńskie, dwie pary przyjaciół, dwie pary kochanków, a ich nadal tylko czworo, jak to jest możliwe? Wszystkiego dowiecie się Państwo podczas spektaklu „Kłamstwo”, który odbędzie się 21 listopada o godz. 16:00 w MDK Łańcut.

Czytaj więcej

Łańcucka premiera filmu „Mamalarka”

29 października 2021 r. w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie miał miejsce pokaz filmu „Mamalarka” w reż. Katarzyny Mazurkiewicz. To właśnie tu w rodzinnym mieście tytułowej bohaterki – Łańcucie – powstał cykl malarski Barbary Porczyńskiej i tu odbywał się plan prezentowanego filmu, który powstał w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej.

Czytaj więcej

Podsumowanie cyklu zajęć „Idziemy po zdrowie” w Filii MDK Podzwierzyniec

28 października na boisku przy Filii MDK Łańcucie podsumowano cykl zajęć nordic walking organizowanych przez Filię MDK na Podzwierzyńcu.

Czytaj więcej