Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-09-19, 09:02


18 września, przed łańcuckim Centrum Medycznym, odbyła się konferencja prasowa. Została zorganizowana przez Centrum Medyczne w Łańcucie, w celu promocji nowoczesnego projektu badawczego, związanego z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19.

W konferencji udział wzięli reprezentanci zespołu projektowego:

  • Łukasz Wais – Prezes Centrum Medycznego w Łańcucie,
  • Ewa Mackiewicz – Pomysłodawca Projektu Badawczo-Rozwojowego,
  • Dr n. med., lekarz chorób zakaźnych Robert Pleśniak – Kierownik Projektu B+R.
  • Prof. Politechniki Rzeszowskiej dr hab. Piotr Koszelnik – Członek Zespołu Badawczo-Rozwojowego, Koordynator naukowy Projektu B+R,
  • Dr inż. Lucjan Pelc, wykładowca PWSTE w Jarosławiu, Członek Zespołu Badawczo-Rozwojowego ds. IT, programowania, algorytmiki i systemu wnioskowania.

Głównym celem projektu jest opracowanie narzędzia wspierającego decyzję w zakresie działań prewencyjnych – powiedziała na konferencji Ewa Mackiewicz, która jest pomysłodawcą projektu.

Zespół Badawczy ma na celu utworzenie programu informatycznego, w którym po wpisaniu kilku podstawowych danych (np. wielkość przedsiębiorstwa, zawód, wykształcenie) wystąpi określenie poziomu ryzyka zarażonego dla jego środowiska pracy w stopniach: niski, średni, wysoki. Program ma wspomagać proces diagnostyki oraz wspierać podejmowanie racjonalnych decyzji dotyczących obostrzeń, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i wpływać na efektywność pracy.

Projekt realizowany jest od 17 lipca br. na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wartość przedsięwzięcia opiewa na 4 537 500 złotych. Aktualnie jego twórcy nie są w stanie określić kwestii dostępności powszechnej. Wiadome jest, że aplikacja, o której mowa, w pierwszej fazie będzie podlegała testom. Po uzyskaniu pozytywnej opinii od pierwszych użytkowników, zostanie wprowadzona do użytku dla pracodawców i pracowników. Wersja testowa programu ma być gotowa w grudniu br.

Wszystkie prognozy mówią, że jeszcze długo przyjdzie nam żyć z COVID-em – podsumował konferencję Dr n. med. Robert Pleśniak.

fot. J. Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Sokół Łańcut pomaga w walce z COVID–19

Działacze Sokoła oraz młodzi wolontariusze – zawodnicy szkółki koszykarskiej „Wrzuć nudę do kosza” przygotowali dla uczniów łańcuckich szkół podstawowych oraz fanów swojego klubu 2650 kominów sportowych i 440 przyłbic.

Czytaj więcej

Akcja sprzątania Łańcuta w najbliższy weekend

W tym roku po raz 27. Fundacja Nasza Ziemia będzie koordynować największą polską akcję ekologiczną: Sprzątanie świata – Polska.

Czytaj więcej

Łańcucki Dom Pomocy Społecznej otrzyma 370 tys. zł

9 września w Starostwie Powiatowym w Łańcucie podpisano umowę pomiędzy Powiatem Łańcuckim a Województwem Podkarpackim.

Czytaj więcej