Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-05-23, 10:08


5 czerwca rusza kwalifikacja wojskowa. Które roczniki mogą spodziewać się wezwania? Czy kwalifikacja jest obowiązkowa? Czy za niestawienie się na kwalifikacji przewidziana jest jakaś kara?

Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 5 czerwca, a zakończy 4 lipca.

Z opublikowanego w grudniu 2022 r. rozporządzenia ministra obrony wynika, że na tegoroczną kwalifikację mogą zostać wezwani:

  • mężczyźni urodzeni w 2004 roku;
  • mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby, które w latach 2021 i 2022:

– zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

– zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności;

  • kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia wyższe, lub naukę w szkołach policealnych na określonych kierunkach (lekarskim, weterynaryjnym, pielęgniarskim, psychologicznym, analityki medycznej czy ratownictwa medycznego);
  • osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Osoby, które dostaną wezwanie, a które nie mogą stawić się we wskazanym terminie, bo koliduje im to z innymi ważnymi przedsięwzięciami, mogą zgłosić się w terminie dodatkowym, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Uwaga: Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny niestawienie się bez uzasadnionej przyczyny może skutkować grzywną albo przymusowym doprowadzeniem przez policję.

Podczas kwalifikacji komisja lekarska przydziela każdego do jednej z czterech kategorii zdolności:

  • A – zdolny do czynnej służby wojskowej;
  • B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej;
  • D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
  • E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.

Na terenie Powiatu Łańcuckiego kwalifikacja wojskowa odbywać się będzie od 5 czerwca do 4 lipca 2023 roku (z wyłączeniem 9 czerwca) w  budynku Zespołu Placówek Oświatowych  – Bursa Szkolna w Łańcucie, ul. Armii Krajowej 51D.

Dla mężczyzn z Miasta Łańcuta wyznaczony termin to 5, 6, 7 i 12 czerwca 2023 roku. Dla kobiet 4 lipca 2023 roku.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.lancut.pl

Tekst: S. Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Tropem Konstytucji 3 Maja

Z okazji narodowego święta uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łańcucie ruszyli Tropem Konstytucji 3 Maja.

Czytaj więcej

Wydawanie paczek dla uchodźców z Ukrainy

Jeszcze dziś do godziny 12:00 przy ul. Lubomirskich 16 w Przeworsku (magazyn pomocy humanitarnej) będą wydawane paczki dla uchodźców z Ukrainy zamieszkujących powiat łańcucki, przeworski, jarosławski oraz leżajski. Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby zamieszkujące w tych powiatach po pomoc humanitarną. Wydawanie jednodniowe. Aby zgłosić się po odbiór należy podać pesel oraz paszport.

Czytaj więcej

Bezpłatne badanie mammograficzne w Łańcucie

Już po raz kolejny w naszym mieście stanie mammobus, w którym będzie można wykonać badanie w ramach programu profilaktyki raka piersi prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czytaj więcej