Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-12-21, 11:29


Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie w Ogólnopolskim Rankingu Bibliotek 2020 zajęła 29 miejsce na 835 zgłoszonych placówek. W województwie podkarpackim wyższe pozycje w rankingu zajęły tylko biblioteki z Boguchwały i Jasła.

Jak informuje Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie:

„Celem rankingu Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej” jest nagrodzenie najlepszych bibliotek w Polsce, doceniając w ten sposób zaangażowanie samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.”

fot. arch. TV Łańcut

Ranking został przeprowadzony poprzez rozesłanie ponad 2300 ankiet do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast w Polsce (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Uzyskano 835 odpowiedzi. Ocenie podlegała m.in. powierzchnia biblioteki, zatrudnienie w placówce, godziny otwarcia, zasobność księgozbioru ( w tym nowe pozycje) i wiele innych. Dodatkowe punkty można było uzyskać za dostęp do nowych mediów, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Istotne były również koła zainteresowań działające przy bibliotekach. Znaczenie dla pozycji biblioteki w Rankingu miała również wysokość dotacji przyznawane z Urzędu Gminy.

Przy tworzeniu zestawienia, oprócz odpowiedzi z ankiet wykorzystano również dane z Głównego Urzędu Statystycznego.

Szczegółowe informacje nt. Rankingu Bibliotek i pełne zestawienie laureatów można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Książki  oraz artykule „Rzeczypospolitej”.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Historyczna książka o konspiracji w Łańcucie i nie tylko, walczy o tytuł „Najlepszej historycznej książki roku”!

„ Kompletna, dająca całościowy ogląd, niezwykle napisana”- takimi słowami czytelnicy opisują dzieło pt. „Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939-1945” autorstwa Andrzeja Borcza.

Czytaj więcej

Lubomirski Festival – Łańcut – Kwartet Śląski – retransmisja

Zapraszamy na retransmisję koncertu z dnia 23.10.2020 r., który odbył się w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie w ramach Lubomirski Festival. W drugim dniu koncertowym wystąpił polski zespół, Kwartet Śląski.

Czytaj więcej

Lubomirski Festival – Łańcut – koncert w wykonaniu Michała Francuza – retransmisja

Zapraszamy na retransmisję koncertu z dnia 25.10.2020r., który odbył się w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie w ramach Lubomirski Festival.

Czytaj więcej