Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-11-22, 09:43


Od 14 do 19 listopada odbywały się w Zielonej Górze IDO WORLD SHOW DANCE CHAMPIONSHIPS. W wydarzeniu tym uczestniczyły dwa zespoły taneczne z Łańcuta- „Iskierka” oraz „Gracja”.

Z grupy „Iskierka” udział w rywalizacji wzięło 25 tancerek, które w sumie zaprezentowało 6 choreografii w 5 kategoriach:

 • Formacja Dzieci – „Winter Story”,
 • Mini Formacja Dzieci – „Chimney Sweeps”,
 • Duet Monika Międlar i Monika Ciryt – „Walk around Paris”,
 • Duet Lena Falger i Karolina Stachurska – „Musical Variation”,
 • Duet Laura Pinkowicz i Wiktoria Sołek – „Card Game”,
 • Solo Natalia Sowa – „Artist Freedom”.

Iskierki przywiozły z Zielonej Góry medale w 3 kategoriach:

 • tytuł Wicemistrza Świata w kategorii Formacje Show Dance Dzieci wytańczony choreografią „Winter Story” w składzie: Antonina Bal, Liliana Barańska, Nina Baum, Lena Falger, Milena Kędziora, Ilona Kielar, Milena Klepacz, Gabriela Laska, Aleksandra Mazurek, Amelia Olszewska, Laura Ostrowska, Lidia Pańko, Emilia Pięta, Laura Pinkowicz, Julia Rajda, Jagoda Rusin, Justyna Siwarga, Wiktoria Sołek, Natalia Sowa, Karolina Stachurska, Milena Stafa, Lena Stępień, Ewa Wanowicz;
 • tytuł II Wicemistrza Świata w kategorii Mini Formacje Show Dance Dzieci wytańczony choreografią „Chimney Sweeps” w składzie: Antonina Bal, Lena Falger, Laura Pinkowicz, Justyna Swiarga, Wiktoria Sołek, Natalia Sowa, Karolina Stachurska;
 • tytuł II Wicemistrza Świata w kategorii Duety Show Danece Junior 2 wytańczony choreografią „Walk around Paris” przez Monikę Międlar i Monikę Ciryt.

Dodatkowo w kategorii Duetów Dzieci Lena Falger i Karolina Stachurska zajęły VIII miejsce choreografią „Musical Variation”; Laura Pinkowicz i Wiktoria Sołek zajęły X miejsce choreografią „Card Game”, a Natalia Sowa zdobyła XVII miejsce w kategorii Solo Dzieci choreografią „Artist Freedom”.

Jak wskazuje po udziale w mistrzostwach choreograf zespołu- Monika Hołub:

Udział w wydarzeniu rangi międzynarodowej to dla nas – tancerzy i trenerów ogromne przeżycie i cudowne doświadczenie. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy reprezentować Polskę i Miasto Łańcut na Mistrzostwach Świata. Z każdego startu wyciągamy wnioski, aby stale podnosić poziom techniki tańca. Każdy nasz udział w wydarzeniu o takim zasięgu to spotkanie się z najlepszymi tancerzami i choreografami na świecie.

Swój udział w Mistrzostwach Świata zanotował również zespół taneczny „Gracja”, z którego 47 tancerek uczestniczyło w rywalizacji. Zespół zaprezentował 3 choreografie:

 • w kategorii Formacje Show Dance Dzieci – „Manicurowy zawrót głowy”,
 • w kategorii Mini Formacje Juniorek Show Dance – „W rytmie serca”,
 • w kategorii Formacje Juniorskie Show Dance – „Why so serious?…”.

Osiągnięcia „Gracji” to:

 • V miejsce w kategorii Formacje Show Dance Dzieci wytańczone choreografią „Manicurowy zawrót głowy”,
 • XIX miejsce w kategorii Mini Formacje Juniorek Show Dance wytańczone choreografią „W rytmie serca”,
 • XV miejsce w kategorii Formacje Juniorskie Show Dance wytańczone choreografią „Why so serious?…”.

Swoim podsumowaniem po zielonogórskiej rywalizacji podzieliła się z nami Pani Bogusława Bieniasz- choreograf zespołu:

Jest to najważniejsze wydarzenie w świecie tańca w roku. Zawsze mistrzostwa odbywały się w Niemczech, z powodu pandemii ostatnie były w 2019 r., dlatego były bardzo wyczekiwane przez tancerzy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że znów mogliśmy poczuć niepowtarzalna atmosferę zawodów, móc rywalizować z najlepszymi zespołami z całego świata.

Mogliśmy podziwiać niesamowite choreografie innych zespołów, obserwować ich wysoki poziom techniczny i artystyczny, zdobywać nowe doświadczenia, motywować się do dalszej pracy. Udział w zawodach tak wysokiej rangi – to tlen, którym oddychamy przez cały rok.

Oczywiście cieszymy się z każdego wyniku, chociaż mógł być jeszcze lepszy , ale zdobyć finał Mistrzostw Świata to już i tak ogromna sprawa.

Raz wracamy z miejscami na podium – jak to było w październiku w Płocku, raz z dalszymi miejscami zajętymi w zawodach. Jednak nigdy się nie poddajemy – sukces czyni nas szczęśliwymi a mała porażka motywuje do jeszcze większej pracy. Zespół jest drużyną, w której poszczególne tancerki tworzą całość. 

Mimo, iż Łańcut nie jest dużym miastem zdecydowanie może się poszczycić zespołami tanecznymi, które od lat z wielką determinacją walczą o światowe cele na międzynarodowych arenach.

Gratulujemy zarówno „Iskierce”, jak i „Gracji” oraz życzymy wielu osiągnięć w przyszłości!

Tekst: Julia Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Zapowiedź premiery „Zemsty” Teatru Nowa Lutnia

W spektaklu w reżyserii Elżbiety Winiarskiej wystąpią aktorzy grupy teatralnej, która pod nazwą Teatr Nowa Lutnia znalazła swoje miejsce w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie.

Czytaj więcej

Obchody 11 listopada w Łańcucie

W ubiegły piątek obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj więcej

Nocne Zwiedzanie Łańcuta

Już dziś Miasto Łańcut zaprasza na wspólny spacer z audioprzewodnikiem. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać kilku zawartych w nim opowieści oraz poznać ciekawą historię Miasta.

Czytaj więcej