Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-01-08, 09:25


Odnalezione pamiątki historyczne z Łańcuta zyskały nowe życie. Można je oglądać w krośnieńkim Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych.

W połowie grudnia minionego roku na Facebookowej stronie Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych udostępniono informację o odnalezionych pamiątkach wojennych:

27.09.2019. w rejonie Łańcuta, odnaleziony został depozyt sprzed 75 lat. Był to słój wypełniony biało-czerwonymi opaskami z nadrukiem W.P. 39 p.p. Ten ukryty skarb związany jest z przygotowaniami do akcji „Burza”. W jej ramach na terenie Podkarpacia został odtworzony 39 p.p. Każda z tych przygotowywanych opasek miała trafić do żołnierzy AK. Lata spędzone w ziemi, w pękniętym słoju, mocno uszkodziły wiele z nich. Czasy powojenne też nie obeszły się dobrze z zaangażowanymi w konspirację ludźmi.(…)

Znalezisko odkopane przy przebudowywanej obwodnicy Łańcuta zawierało wiele interesujących pamiątek związanych z planowaną akcją „Burza”. Zakopane prawdopodobnie w lipcu 1944 r. W depozycie można było odnaleźć: 2 słoje, w których znajdowały się mapy, opaski na ramię; bagnet niemiecki, żydowski szkaplerz, obrzyn. Jedno z naczyń pękło pod naporem ziemi, przez co uszkodzeniu uległy opaski. Zostały zmiażdżone w jedną zbitą masę.

fot. Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych

Po przejściu oficjalnej drogi prowadzącej przez grupę archeologów, konserwatora zabytków oraz IPN, odnalezione unikaty trafiły do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Jego właściciel- Lesław Wilk zajął się oddzieleniem i konserwacją opasek na ramię. Ze spłaszczonej masy, której grubość nie przekraczała jednego centymetra, udało się wydzielić 49 opasek. Pan Wilk, który od lat zajmuje się odnajdywaniem, gromadzeniem i konserwacją eksponatów, wyznał, że jest to znalezisko na skalę krajową.

Ze względów epidemiologicznych podziwianie eksponatów stacjonarnie, w muzeum jest w tym momencie niemożliwe, jednak zapraszamy do zapoznania się z ciekawą zawartością depozytu na stronie muzeum na Facebooku.

Komentarze

oskar pisze:

Fantastyczne odkrycie, najwyższe uznanie za jakość renowacji i samą ekspozycję muzealną artefaktów w Krośnie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

„Lalki, moje ciche siostry” – zwiastun

W piątek 11 grudnia na scenie MDK w Łańcucie odbył się bez udziału publiczności monodram „Lalki, moje ciche siostry” na podstawie tekstu Henryka Bardijewskiego.

Czytaj więcej

„Papa Georgiou” – cały film

Tych co jeszcze nie widzieli zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmu naszej produkcji. „Papa Georgiou” to film dokumentalny, opowiadający historię malarza wszechstronnie uzdolnionego z dużym dorobkiem artystycznym.

Czytaj więcej

Film „Papa Georgiou” jutro w TVP3 Rzeszów

Jutro (środa 6.01) na antenie TVP3 Rzeszów o godz. 11:12 zostanie wyświetlony film naszej produkcji. Zapraszamy przed telewizory!

Czytaj więcej