Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-09-14, 11:48


W ramach pokazania solidarności z Białorusią, Muzeum Zamek w Łańcucie wywiesił historyczne flagi Białorusi.

Na Bramie Głównej i na baszcie przy wejściu do Muzeum-Zamku zawisły biało-czerwono-białe flagi, które są symbolem Białorusi. Ukazanie solidarności ma związek z aktualnymi wydarzeniami w naszym sąsiednim kraju – od maja trwają tam protesty, których głównym postulatem jest dymisja prezydenta Aleksandra Łukaszenki, który rządzi nieprzerwanie od 1994 roku.


Wywieszenie flag w weekend 12 – 13 września 2020 r. jest wynikiem akcji #LightForBelarus, która została zainicjowana przez warszawski Instytut Adama Mickiewicza, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.

W inicjatywie bierze udział ponad 90 instytucji publicznych z całej Europy. Instytucje publiczne wyrażają swoje poparcie także poprzez wyświetlanie iluminacji świetlnych na fasadach budynków (między innymi na fasadzie budynku siedziby Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie).


Do akcji może dołączyć każdy, kto chce wyrazić swoje poparcie dla wolnościowych dążeń Białorusinów. Wystarczy wykonać drobny gest, taki jak własnoręczne wykonanie flagi Białorusi lub podświetlenie swojego okna w kolorach białoruskich. Można także dzielić się zdjęciami z akcji pod hashtagami #lightforbelarus #freebelarus #belaruselections2020 #żywiebiełaruś.

Tekst: A. Zielińska

Fot. MZ Łańcut

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Skazani szyją maseczki dla Łańcuta

W Urzędzie Miasta, 15 lipca przekazano maseczki ochronne wyprodukowane w Zakładzie Karnym w Rzeszowie w ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga.

Czytaj więcej

Nowy plac zabaw przy ul. Kąty w Łańcucie

27 czerwca dokonano uroczystego otwarcia nowego placu zabaw.

Czytaj więcej

1 sierpnia zabrzmią syreny

W sobotę 1 sierpnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe, które zostaną włączone o godzinie 17.00 i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę.

Czytaj więcej