Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-10-27, 10:43


Zapraszamy na pokaz filmu „Mamalarka” (reż. Katarzyna Mazurkiewicz) w rodzinnym mieście tytułowej Mamalarki – Łańcucie. To właśnie tu powstał cykl malarski Barbary Porczyńskiej i tu odbywał się plan prezentowanego filmu. Projekcja odbędzie się 29 października (piątek) o godzinie 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie.

Wydarzenie wzbogaci wyjątkowy akcent muzyczny od kompozytorki muzyki do filmu – Luizy Ganczarskiej.

Wstęp wolny z wejściówką. Liczba miejsc ograniczona!

Wejściówki dostępne do odebrania w sekretariacie MDK w Łańcucie.

O filmie: Ciepły ale i pełen konfliktów dokumentalny obraz, w którym łączą się ze sobą dwa światy: macierzyństwa i sztuki.
Oto przed nami Basia. Z dwójką maluchów. Z nastoletnią córką. Z mężem. Z patelnią po jajecznicy. Z pędzlem i sztalugą. Zawsze „z”, rzadko sama. Zawieszona gdzieś pomiędzy, rozerwana w połowie nieskończonego zdania, szuka drogi do „własnego pokoju”. Miejsca, w którym świat artystki i matki nie tylko się ściera, ale i uzupełnia.

ZOBACZ ZWIASTUN: https://www.youtube.com/watch?v=2lwvUV9dDYM

Film zrealizowano ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpackiej Kroniki Filmowej. Dofinansowano ze środków Miasta Łańcut i Powiatu Łańcuckiego.

Film jest dokumentem obserwacyjnym. Bezpośrednią inspiracją do jego realizacji był cykl artystyczny Barbary Porczyńskiej o tym samym, co film tytule „Mamalarka”. Gniew, frustracja, niemoc, smutek – to często uczucia, którym matka nie daje ujścia. A nie pozwalając im wybrzmieć, sprawia, że zjadają ją od środka. Basia zamknęła ten niemy, matczyny krzyk w bardzo wymownej formie – bo w tej, która jest tak mocno kojarzona z domowym życiem kobiety. Z patelni po jajecznicy, z deski do krojenia, z blachy na ciasto spogląda na nas pełna sprzecznych uczuć twarz – matki i malarki.
  • Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Mazurkiewicz
  • Zdjęcia: Mirosław Mazurkiewicz
  • Muzyka: Luiza Ganczarska
  • Dźwięk: Kamil Kuźniar, Maciej Miśkiewicz
  • Postprodukcja dźwięku: Rafał Nowak
  • Korekcja barwna: Edyta Sęk – Koniarska

Produkcja:
Stowarzyszenie Form Różnych
Mazurkiewicz Produkcja Filmowa
Podkarpacka Komisja Filmowa/ Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Garniec 2021

Po raz jedenasty w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie odbyła się cykliczna impreza „Garniec 2021”, czyli Międzywojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego. 8 października sala widowiskowa MDK gościła prawie 300 tancerzy, muzyków i miłośników folkloru.

Czytaj więcej

Premiera filmu pt. „Muzyczny Festiwal we wspomnieniach łańcucian”

W tym roku Muzyczny Festiwal w Łańcucie obchodził swoje sześćdziesięciolecie. Z tej okazji Telewizja Łańcut przygotowała krótki reportaż poświęcony głównie historii Muzycznego Festiwalu.

Czytaj więcej

Weekend seniora z kulturą w Łańcucie!

Już w najbliższą sobotę seniorzy za symboliczną złotówkę będą mogli zwiedzić łańcuckie zabytki.

Czytaj więcej