Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-09-25, 08:55


Rozpoczął się nabór wniosków w Programie użyczania kompostowników na terenie Gminy Miasto Łańcut. Celem akcji jest zachęcenie mieszkańców do efektywnego wykorzystywania odpadów biodegradowalnych powstających w ogrodach i kuchniach.

Program polega na bezpłatnym użyczeniu kompostowników mieszkańcom. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości jednorodzinnej, złożyłeś deklarację za „śmieci”, segregujesz odpady i płacisz terminowo złóż wniosek już dziś. Otrzymasz kompostownik o pojemności 720 l, który posłuży Ci do zagospodarowania odpadów kuchennych i zielonych z ogrodu, czy sadu. Dzięki kompostowaniu, czyli przetwarzaniu odpadów można uzyskać naturalny i co najważniejsze bezpieczny nawóz, nadający się do wzbogacenia każdego rodzaju upraw.

W ten naturalny sposób doprowadzisz również do unieszkodliwienia i powtórnego zagospodarowania odpadów organicznych.

Czarny, plastikowy kompostownik

Jak otrzymać kompostownik?

Przede wszystkim należy złożyć wniosek i podpisać umowę na użyczenie kompostownika. Ale nie każdy może to zrobić.

Wnioski mogą złożyć mieszkańcy Łańcuta, którzy są właścicielami zamieszkałej nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, uiszczają opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dysponują nieruchomością pozwalającą na ustawienie kompostownika w sposób nie stwarzający uciążliwości dla mieszkańców przedmiotowej posesji oraz posesji sąsiednich, mają możliwość zagospodarowania wytworzonego kompostu i co ważne zadeklarują, że będą kompostowali w sposób ciągły odpady podlegające biodegradacji – w szczególności odpady zielone oraz kuchenne.

Składając wniosek o użyczenie kompostownika należy pamiętać, o tym, że dla danej nieruchomości gruntowej przysługuje maksymalnie jeden kompostownik.

Umowa użyczenia kompostownika trwa 36 miesięcy – po tym okresie kompostownik staje się własnością użytkownika. W tym czasie, w ramach umowy, pojemnik musi być wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem.

Kompostowniki złożone w magazynie
Pudełka z kompostownikami złożone w magazynie

Wnioski o użyczenie kompostowników należy składać w siedzibie Urzędu Miasta Łańcuta, przy ul. Plac Sobieskiego 18, w Biurze Obsługi Klienta. Wnioski będą przyjmowane do wyczerpania puli kompostowników. O przyznaniu kompostownika decyduje kolejność złożenia wniosku.

Chętni, powinni jednak pamiętać o zasadach dotyczących samego kompostowania: do przetwarzania najlepiej nadają się: skoszona trawa, chwasty pozbawione nasion, opadłe liście, rozdrobnione gałęzie, słoma, siano, ziemia z doniczek i skrzynek, przekwitnięte kwiaty, a nawet popiół z kominka lub grilla. Do pojemnika nie należy wrzucać nadgniłych resztek roślinnych, solonych i tłustych odpadków kuchennych, mięsnych i rybnych odpadków, kości oraz nabiału.

Wniosek do pobrania na stronie: www.lancut.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

„Łańcut na planszy” – nowy projekt łańcuckiej MBP

Dofinansowanie na realizację projektu w partnerstwie z Fundacją PZU ph. „Łańcut na planszy” otrzymała łańcucka Miejska Biblioteka Publiczna.

Czytaj więcej

Obchody Roku Św. Jana Pawła II na Słowacji

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II. Powodem wybrania takiego patrona jest m.in. fakt, że w bieżącym roku przypada okrągła, setna rocznica urodzin Świętego.

Czytaj więcej

Jesienna akcja szczepienia lisów

Od 24 września do 3 października br. planowana jest jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Czytaj więcej