Inwestycje

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-01-10, 12:32


Trwający ponad dwa lata remont Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie dobiegł końca. Od wczoraj placówka jest otwarta dla wszystkich mieszkańców miasta i zaprasza do korzystania z jej zasobów, a także udziału w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, jakie będą się tu odbywać.

Projekt pn. „Rozbudowa, przebudowa i zakup wyposażenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie” współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2015 – 2020, Oś priorytetowa IV Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego, działanie 4.4 Kultura.

Budynek od lat wymagał generalnego remontu. Prace jakie wykonano obejmowały roboty budowlane, wymianę pokrycia dachowego, remont elewacji, budowę tarasu, wykonanie instalacji elektrycznej oraz sanitarnej. Dobudowano windę, z której będą mogły korzystać np. osoby niepełnosprawne. Dzięki modernizacji powstało również poddasze co przyczyniło się do zwiększenia powierzchni budynku. Prace kosztowały ponad 5 mln zł.

Z roku na rok ilość czytelników wzrasta. Z zasobów jakie oferuje placówka korzysta około 6 tys. osób.  Teraz nowoczesna Biblioteka ma zachęcać swoją funkcjonalnością nie tylko starszych, ale i młodszych mieszkańców. Oprócz miejsca gdzie wypożycza się książki, w placówce powstał kącik literacki i sale dla najmłodszych. Powodzeniem cieszyć się będzie również sala multimedialna, w której znajduje się interaktywna podłoga do edukacji i zabawy, a także ekran do gier.

Nowością jest system umożliwiający samodzielne wypożyczanie i zwracanie książek.

Cały księgozbiór został wprowadzony do specjalnego systemu zabezpieczającego. Na wszystkich pozycjach książkowych umieściliśmy specjalne kody, które umożliwiają czytelnikom samodzielne wypożyczanie lub zwracanie. Aby to zrobić należy podejść do specjalnego stanowiska samoobsługowego – tłumaczy Małgorzata Sońska, dyrektor MBP w Łańcucie.

Na ww. poddaszu powstała galeria – miejsce na różnego rodzaju wernisaże i wystawy oraz specjalny dział zbiorów regionalnych.

Jest to specjalne miejsce, w którym znajduje się aktualnie około 4 tysięcy cennych publikacji. Są to książki, mapy, maszynopisy, czy rękopisy – dodaje dyrektor Sońska. – Wszystko to sprawia, że Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie staje się ważnym miejscem kulturalnym i edukacyjnym dla mieszkańców naszego miasta.

Najcenniejsze zbiory regionalne będą udostępniane dla chętnych na miejscu.

Od 9 stycznia drzwi Miejskiej Biblioteki Publicznej znów są otwarte dla czytelników, a tych już od pierwszego dnia nie brakuje.

Cieszymy się, że po wielu miesiącach przerwy, możemy znów korzystać z jej zasobów i cieszyć się nowymi możliwościami, jakie daje nam ta nowoczesna przestrzeń – komentuje jeden z czytelników.

  • Tekst: Sylwia Markowicz-Hołub
  • Fot.: Julia Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Nowa hala sportowa w budowie – czy prace idą zgodnie z planem?

Na tę inwestycję społeczność szkoły oraz Przedmieścia czekała długich kilkanaście lat. Mowa o budowie nowoczesnej i pełnowymiarowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3. Wykonawca zapewnia, że efektem końcowym będziemy mogli cieszyć się jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Czytaj więcej

Rozpoczęte prace przy budowie łącznika

Od kilku lat wraz z tematem przebudowy przejazdu kolejowego w dzielnicy Podzwierzyniec pojawia się również aspekt łącznika, który ma połączyć użytkowaną od ubiegłego roku „nową obwodnicę” z autostradą A4.

Czytaj więcej

Kolejne utrudnienia w ruchu drogowym

Ważna informacja dotycząca realizacji zadania pn. „Przebudowa drogi wojewódzkiej Nr 877 Naklik – Leżajsk – Szklary w miejscowości Łańcut ul. Moniuszki do granicy pasa drogowego DK 94 w Łańcucie wraz ze skrzyżowaniem ul. Sikorskiego z ul. Kościuszki.”

Czytaj więcej