Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-03-27, 13:38


24 marca obchodziliśmy ustanowiony przez parlament w 2018 r. Narodowy Dzień Polaków ratujących Żydów  pod okupacją niemiecką. Data ta jest symboliczna, gdyż właśnie tego dnia w 1944 r. za pomoc rodzinie żydowskiej, z rąk niemieckich okupantów zginęli Wiktora i Józef Ulma wraz 6 dzieci (oraz jednym w łonie matki).

W celu upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń i męstwa nie tylko rodziny Ulmów, ale wielu podkarpackich rodzin, uroczyście obchodzono ten dzień w Markowej, gdzie w czasach okupacji wiele rodzin ukrywało Żydów. Wielu jak rodzina Ulmów przypłaciło swoje miłosierdzie życiem.

W obchodach uczestniczyła Para Prezydencka, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, władz lokalnych, przedstawiciele kościoła katolickiego, zaproszeni goście, a także potomkowie rodzin, którzy w czasie okupacji niemieckiej ratowali Żydów.

Najważniejszą częścią wydarzeń było odsłonięcie tabliczek z nazwiskami osób z Podkarpacia, które w latach niemieckiej okupacji ukrywały u siebie Żydów. Byli to: Maria i Szymon Fołtowie, wraz z dziećmi: Antonim, Władysławem, Bronisławą i Aleksandrą; Stefania i Antoni Wawrzaszkowie; Piotr Kapłon; Maria i Ludwik Kilianowie oraz  Karolina i Jan Kilianowie.

Jak opisuje dalszy przebieg wydarzeń muzeum w Markowej:

Po uroczystości odsłonięcia tabliczek odbyło się spotkanie Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci z trzema wykładami: ks. dra Witolda Burdy Rodzina Ulmów – dziedzictwo dla Kościoła, Marii Ryznar-Fołty, Rodzina Ulmów – dziedzictwo dla Markowej i dra Mateusza Szpytmy Rodzina Ulmów – dziedzictwo dla Polski. Po zakończeniu Resursy delegacje władz, instytucji publicznych i organizacji społecznych złożyły wieńce pod Pomnikiem  Rodziny Ulmów w Sadzie Pamięci naszego Muzeum.
Później modlono się na grobach Ulmów, Szylarów, Heleny i Jana Cwynarów, Katarzyny i Michała Cwynarów, Weroniki i Jana Przybylaków ora z Marii i Michała Barów na markowskim cmentarzu. Wszyscy oni oraz kilka innych rodzin z Markowej udzieliło w latach okupacji schronienia swoim żydowskim znajomym i sąsiadom.
Późnym popołudniem w kościele św. Doroty została odprawiona Msza św. koncelebrowana, w intencji rodziny Ulmów,  pod przewodnictwem abpa Adama Szala, metropolity przemyskiego.
Zwieńczeniem dzisiejszych obchodów był koncert w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie w wykonaniu jej Orkiestry Symfonicznej, pod dyrekcją Tomasza Chmiela, z sopranistką Katarzyną Oleś-Blacha i skrzypkiem Romanem Reinerem. Wysłuchaliśmy kompozycji Brucha, Blocha, Williamsa i Góreckiego.

Wydarzenie to było istotnym preludium do uroczystości beatyfikacyjnej rodziny Ulmów, która odbędzie w Markowej 10 września tego roku.

Źródła: KPRM, Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Tekst: Julia Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Zamknięcie parkingu przy MDK

Jak informuje Miejski Dom Kultury w Łańcucie już dzisiaj w późnych godzinach wieczornych zostanie zamknięty parking od strony ul. Moniuszki. Co jest tego powodem?

Czytaj więcej

Pendolino pojedzie przez Łańcut!

Urząd Transportu Kolejowego wydał zgodę PKP Intercity na stworzenie połączeń komercyjnych na trasie Kołobrzeg – Przemyśl Główny, przez Kraków i Warszawę.

Czytaj więcej

21 marca – pierwszy dzień wiosny

Dziś jest pierwszy dzień wiosny – jedno z najbardziej oczekiwanych i radosnych wydarzeń w roku. Chociaż pogoda od rana nas nie rozpieszcza oznacza to, że długi i szary zimowy okres powoli się kończy, a natura budzi się do życia. Wiele osób cieszy się z faktu, że może korzystać z dłuższych i cieplejszych dni oraz z zielonych drzew i kwiatów, które zaczynają pojawiać się na ulicach i w parkach.

Czytaj więcej