Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-09-15, 12:45


Ten rok dla naszego miasta jest rokiem wyjątkowym. A to za sprawą obchodzonego Łańcuckiego Roku Historii. Każdy kolejny krok poczyniony i związany z historią miasta jest okazją do upamiętnienia lub przypomnienia ważnych wydarzeń, osób, miejsc sprzed lat, związanych z Łańcutem. Dobrą okazją są również wykopaliska prowadzone obecnie na łańcuckich Plantach. To tu, w tym miejscu odkrywamy historię łańcuckiego ratusza.

Miasto Łańcut planuje rewitalizację miejskiego Rynku. Aby można było ją rozpocząć, wcześniej należy spełnić warunki stawiane przez Podkarpackiego Konserwatora Zabytków – czyli wykonać prace archeologiczne. Te ruszyły początkiem sierpnia. Archeolodzy poszukują fundamentów dawnego, miejskiego ratusza. Przypomnijmy, że jeszcze przed I wojną światową punktem centralnym w naszym mieście był właśnie wspomniany ratusz.

O jego historii możecie dowiedzieć się z materiału, który przygotowaliśmy jakiś czas temu we współpracy z Panią Joanna Kluz – Kierownik działu Historii Miasta i Regionu Muzeum-Zamku w Łańcucie.  TUTAJ

Czy udało się coś odnaleźć? Wiele wskazuje na to, że tak. Jak podkreśla archeolog Ewa Kędzierska, budynek został rozebrany przed I wojną światową. Jest widoczny na starych fotografiach i mapach wojskowych, dlatego obszar prac nie jest przypadkowy.

Finalnie władze miasta chcą fundamenty odpowiednio zabezpieczyć i wyeksponować, staną się one nową atrakcją turystyczną, a także będą nawiązywać do historycznego charakteru tej części miasta. Docelowo nowa przestrzeń i wygląd Rynku mają zachęcić do wypoczynku i stać się bardziej przyjazne mieszkańcom i turystom. Całość dopełni zieleń. Na efekt końcowy trzeba będzie jeszcze poczekać. Jak informuje gospodarz miasta obecnie wykonywany jest program funkcjonalno-użytkowy, który jest już na ukończeniu. Zapraszamy na materiał.

Komentarze

[…] Po kilku miesiącach prac odnaleziono m.in.: fragmenty fundamentów, wejście do piwnicy, dwa mury, elementy pieca grzewczego. O przebiegu poszukiwań pisaliśmy TUTAJ. […]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Impreza charytatywna dla malutkiej Poli

„MOTODAY x DRIFTSHOW PODKARPACIE Dla Poli” już w najbliższą niedzielę, od godziny 12:00, przy ulicy Składowej (obok basenu otwartego). Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej

Przerwa w dostawie wody!

Łańcucki Zakład Komunalny informuje o planowanej przerwie w dostawie wody.

Czytaj więcej

Uczniowie rozpoczynają nowy rok szkolny. Z jakim nastawieniem?

Rozpoczęcie roku szkolnego to wydarzenie, które zawsze ma bardzo uroczysty charakter. W pierwszej kolejności, w szkołach odbywa się uroczyste powitane i wygłoszenie przemów przez dyrekcję, a następnie w klasach ogłaszane są informacje dotyczące planu lekcji na nowy rok szkolny. Z młodszymi uczniami do klas mogą udać się także rodzice. Dzisiaj, 1 września nasza kamera odwiedziła dwie łańcuckie placówki. Zapraszamy na materiał.

Czytaj więcej