Inwestycje

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-02-20, 10:07


Kraków, Wrocław, Warszawa, Poznań, Gdańsk czy Przemyśl. Każde z tych miast ma swoją wyjątkową część zwaną starówką, która od lat była jego centralnym punktem. Jest jednak w Polsce wiele miejscowości, które mimo swojej bogatej historii nie posiadają takiego miejsca, właśnie ze względu na dawne dzieje.

Wśród tej grupy jest Łańcut, który powstał 674 lata temu, więc nie jest miastem nowym, czy młodym, jednak bieg wydarzeń minionego wieku doprowadził do momentu, w którym Łańcut nie posiada zabytkowej części reprezentatywnej miasta, zwanej przez niektórych starówką.

Aby przywrócić dawną świetność placu przy ul. Rynek, w magistracie powstała koncepcja przekształcenia aktualnych Plant w miejsce bardziej przyjazne zarówno mieszkańcom, jak i w dużej mierze turystom.

FOT. PIOTR DUBIEL

W tym celu Urząd Miasta Łańcuta przeprowadził konsultacje społeczne. W specjalnym wydaniu Biuletynu Miejskiego udostępniono opracowaną w urzędzie koncepcję przyszłego kształtu rynku oraz jego funkcjonalności. Na miejskich Plantach znajdować by się miały:

  • strefa pamięci narodowej,
  • strefa wypoczynku,
  • strefa zieleni,
  • strefa kreatywna,
  • strefa dla dzieci,
  • strefa gastronomii,
  • strefa kultury,
  • deptak,
  • fontanna,
  • model ratusza.

Aktualnie obszar znany nam pod nazwą Plant Miejskich miałby zwiększyć się o przejęty z początkiem tego roku fragment drogi DW881. Do tej pory drogi przecinające centrum miasta (DW887, DW881) miały charakter dróg wojewódzkich. Wraz z nowym rokiem, na mocy porozumienia Miasta Łańcuta z Zarządem Dróg Wojewódzkich, zyskały one miano miejskich. Ruch kołowy w tej części miasta pozostanie biegiem drogi DW877, jednak fragment drogi DW881 biegnący od ul. Słowackiego zostanie wyłączony z ruchu.

FOT. PIOTR DUBIEL

Temat owej przebudowy okazał się bardzo burzliwy ze względu na różnice zdań mieszkańców, ale również i Radnych. Od momentu przekazania koncepcji mieszkańcom, podczas Sesji Rady Miasta owy temat był poruszany wielokrotnie przez Radnych, sugerujących w tej kwestii samowolę Burmistrza.

Ze strony włodarza pojawiło się jednak bogate uzasadnienie kolejności podejmowanych kroków. Pierwotna wizja została przedstawiona mieszkańcom w celu poznania ich nastawienia do proponowanych zmian oraz pomysłów na upiększenie owego terenu. Dopiero po etapie konsultacji oraz rozmów przystąpiono do tworzenia Planu Funkcjonalno Użytkowego, na kanwie, które zostanie stworzony szczegółowy projekt. 

Mieszkańcy ze względu na istotę kwestii, jaką jest rewitalizacja również chcieli zabrać głos, wskazując swoje uwagi i sugestie do wizji przyszłego “serca miasta”. Po trwających niemal 50 dni konsultacjach spłynęły one do urzędu. Złożono 403 ankiety.

W skali od 0 do 10 pomysł rewitalizacji rynku zyskał uznanie na poziomie 5,22. Najbardziej atrakcyjną dla ankietowanych okazała się strefa zieleni, która zyskała 108 głosów, tuż za nią była fontanna ze 103 głosami oraz strefa gastronomiczna z 71 głosami. Jako najważniejszą funkcję tego terenu wskazano handlową ze 135 głosami. Ankietowani większością potwierdzili, iż na tym terenie potrzebne jest powiększenie obszaru zielonego, zachowanie aktualnego planu alejek oraz umiejscowienie fontanny w centralnym miejscu.

Sporna okazała się jednak organizacja Dni Miasta w tym miejscu, gdyż w ankiecie osoby będące za nią, przeważyły w ilości 20 głosów, jednak w uwagach dodatkowych, kilkanastu ankietowanych zaapelowało o przeniesienie tej imprezy w okolice Miejskiego Domu Kultury.

Dodatkowo do odpowiedzi do ankiet dołączono 13 plików z obszernymi wskazówkami i objaśnieniami potencjalnych zmian przedstawionej koncepcji. Wyczytać z nich można, iż jest wielu entuzjastów podkreślenia wagi Plant Miejskich jako tętniącego życiem (przynajmniej w okresie wiosenno-letnim) miejsca. Pojawiło się również wiele negatywnych głosów, podważających słuszność likwidacji parkingu, czy zmiany organizacji ruchu.

FOT. PIOTR DUBIEL

Aby zrealizować koncepcję modernizacji rynku Miasto musiało spełnić wiele warunków, które takie działania mogłyby umożliwić. Głównymi kwestiami w tym zakresie było opracowanie Planu Funkcjonalno- Użytkowego oraz przeprowadzenie prac archeologicznych, które w tym planie zostałyby uwzględnione. Obydwie z tych czynności otwierają przestrzeń na próbę pozyskiwania środków unijnych, w celu dofinansowania inwestycji.

W połowie czerwca minionego roku zostało zorganizowane wspólne posiedzenie większości komisji Rady Miasta Łańcuta. To właśnie podczas tego spotkania wraz z obecnymi: mieszkańcami miasta, przedsiębiorcami, przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń oraz członkami Zarządu Powiatu oraz jego Radnymi omawiany był raport z konsultacji miejskich nt. rewitalizacji rynku.

Inicjatywa ta była okazją do przedyskutowania wniosków wynikających z głosu mieszkańców wyrażonych w złożonych ankietach. Przeanalizowano konieczność wystarczającej ekspozycji nowego pomnika Pamięci Narodowej, kwestie dostępności parkingów oraz pomniejsze zagadnienia. Spotkanie zakończyło się wnioskiem, iż Łańcut zasługuje na nowe oblicze rynku, które może okazać się miejscem wypoczynku dla mieszkańców, jak i atrakcją dla turystów.

W ramach przygotowań do stworzenia planu funkcjonalno użytkowego, w sierpniu ubiegłego roku na terenie Plant przeprowadzono prace archeologiczne, wymagane przez konserwatora zabytków, w przypadku modernizacji centrum miasta. Po kilku miesiącach prac odnaleziono m.in.: fragmenty fundamentów, wejście do piwnicy, dwa mury, elementy pieca grzewczego. To właśnie część tych znalezisk zostanie w przyszłości wyeksponowana w centrum miasta.

FOT. PIOTR DUBIEL

Jak objaśnia Burmistrz Miasta Łańcuta- Rafał Kumek:

“Część wykopalisk archeologicznych nie została zasypana, celowo. Dlatego, że w tym miejscu ma być tzw. okno historyczne, czyli miejsce, z którego będzie można z góry zajrzeć, zobaczyć te fundamenty, nawet dwóch ratuszy: starszego i tego nowszego.”

Nadal trwają prace nad wyżej wspomnianym planem funkcjonalno-użytkowym, który będzie  zawierać w sobie projekt przyszłych zmian, bazujących na przedstawionej w lutym koncepcji miasta zmodyfikowanej po uwagach mieszkańców oraz konserwatora zabytków.

Na ten moment znaleźć w nim możemy wizualizację fontanny posadzkowej z kurtyną wodną, wiele rodzajów mebli miejskich od ławek, przez leżaki po miejsca do gry w szachy. Ważną kwestią będzie również forma wyeksponowania dwóch istotnych merytorycznie miejsc, jakimi będą: strefa pamięci narodowej wraz z pomnikiem, a także wspomniany przez Burmistrza model ratusza wraz z przeszkloną ekspozycją elementów jego fundamentów.

FOT. PIOTR DUBIEL

Najbardziej sporną kwestią w zakresie rewitalizacji centrum miasta jest forma organizacji ruchu samochodowego. Wyłączenie z ruchu połączenia ul. Kościuszki i ul. Słowackiego wywołało wiele negatywnych komentarzy podważających słuszność ograniczenia ruchu w serce miasta, poprowadzonego wzdłuż obszaru rynku. Mieszkańcy obawiają się, iż zmieniony system parkowania oraz reorganizacja trasy doprowadzi do wyprowadzenia życia społecznego z centrum oraz ograniczenia sprzedaży lokalnych przedsiębiorców.

Burmistrz odnosząc się do komentarzy w sprawie układu całościowego Plant wspomniał:

“Zostaną wszystkie drzewa. Regularnie powtarzam, że nie zrobimy w Łańcucie betonozy. Jedyną częścią centrum, która zostanie w formie betonowej, jest plac, na którym mieści się dzisiaj parking, jednak miasto go potrzebuje do organizacji imprez. Nie jesteśmy w stanie zrobić z centrum miasta lasu.My park mamy przy zamku. Dodatkowo jest Bażantarnia, ponad 30 ha lasu.To są piękne, zielone miejsca.”

Prace nad planem funkcjonalno użytkowym nadal trwają. Po ich zakończeniu zostanie ogłoszony przetarg w trybie zaprojektuj-wybuduj.Powstanie finalny projekt inwestycji oraz nastąpi poszukiwanie środków na jej finalizację. Kiedy będziemy mogli się spodziewać nowej odsłony centrum miasta i jak finalnie będzie ono wyglądać?

FOT. PIOTR DUBIEL

Podsumowując swój komentarz Burmistrz wyjaśnia:

“Sama dokumentacja projektowa, uzgadnianie ze wszystkim branżami sieci, plus z konserwatorem zabytków i uzyskaniem skutecznego pozwolenia na budowę może zająć półtora roku. Budowa będzie pewnie krócej trwała, niż zrobienie dokumentacji. Ja nie jestem hurra optymistą, że wydarzy się to bardzo szybko. Jeżeli uda nam się rozpocząć prace budowlane końcówką 2024 , to będzie mega sukces.”

Pozostaje nam wyczekiwać finalnej wersji planu funkcjonalno-użytkowego oraz postępu prac modernizacyjnych w centrum miasta.

Tekst: Julia Kułak

Komentarze

Michał pisze:

Bardzo dobra informacja. Czas najwyższy na przebudowę rynku. Miasto jest dla mieszkańców a nie dla samochodów. Wygodniccy jakby mogli to by do samego sklepu wjechali. Przejście kawałka drogi, nawet z parkingu przy Żardeckiego, nikogo nie zabije. A miejsce w którym można zjeść, usiąść z dziećmi, bez ciągłego hałasu i smrodu samochodów będzie nieocenione.

Kasia pisze:

Samochody to jakieś autonomiczne twory czy jednak ludzie?

Mieszkanka pisze:

Świetnie, czyli w ciągu lata miasto będzie kwitnąć, a w okresie zimowym zamknijmy wszystko i zabijemy dechami, bo nikomu w wymarłym mieście nie będzie się opłacało nic otwierac ani utrzymywać. Już teraz ile lokali upada, a co dopiero będzie jakby zamknęli ulice.

Wiktor pisze:

Zdecydowanie trzeba poszerzyć planty i sprawić by stały się rynkiem z deptakiem, tak by rozciągały się do podnóża wszystkich budynków. Coś na miarę Zamościa czy Krakowa, aczkolwiek z większa ilością drzew, by to nie był pusty płac. Fajnie gdyby były gastronomia się w tamtych okolicach rozwinęła. W okresie letnim parasolki z tychże lokali, fontanny, ławki, ten projekt z historią czy nawet pomnik i jest ładne miejsce.
Tak jak Pan napisał przede mną – koniec z ulicami oraz parkingiem na planach. Mam na myśli nawet ul. Kościuszki krzyżującą z placem Sobieskiego oraz końcówka ul. Słowackiego na rynku. Tym samym budowla dwupoziomowego parkingu na „ruskim rynku” na ul. Piłsudskiego oraz zagospodarowanie pobliskich starych kamienic, które stoją puste.

W ten sposób moim zdaniem Łańcut się bardzo rozwinie. Zmieniając z pustego i nudnego miasta na naprawdę ładne miejsce do spędzania czasu oraz zgrabnie rozwiązanego.

Mieszkanka pisze:

Zamknięcie ulic przyniesie same straty i korki w innych częściach miasta. Już ograniczony ruch przy remoncie dróg w tamtym roku pokazał jak będzie zakorkowana ul Cetnarskiego. Jak również ograniczenie możliwości poruszania się doprowadziło do spadku odwiedzania sklepów w centrum, cukierni, resteuracji i sklepów z odzieżą i drogerii. Pamietajmy ze turyści przyjeżdzają tylko do nas w okresie letnim. Czy przez resztę roku miasto ma być już do końca wyludniałe ? Skupmy się na tym co mamy, jak to ulepszyć, a nie porywać się z motyką na słońce. Pozdrawiam

Aneta pisze:

Bardzo dobry pomysł.W końcu miasto odzyje! Super miejsce by wyjść z dziećmi i się zrelaksować w wolnym czasie. Takich miejsc brakuje w Łańcucie. Popieram i już się nie mogę doczekać zmian.

Jola pisze:

Nasz Burmistrz i Rada ma same genialne pomysły jak wywalić pieniądze podatników w błoto i jak jeszcze bardziej zadłużyć miasto. Może zanim zamkną ulice niech Burmistrz i Radni wyjdą na spacer w letnią niedziele i zobaczą jak wygląda kwestia parkingów. Może wprowadzić w weekend płatne parkowanie jak w wielu miastach.. będzie większa rotacja a nie przez większość dnia zablokowane miejsca parkingowe. Skoro my mieszkańcy możemy płacić od poniedziałku do piątku, to niech turysta zabierający nam to miejsce w niedzielę czy sobotę niech też zapłaci. Odbyła się rewitalizacja bażantarni i kto tam chodzi? W ogóle odnoszę wrażenie, że większość osób zasiadających w Radzie Miasta chyba nie widzi bardziej potrzebnych spraw do załatwienia w mieście.

Piotr pisze:

A może najlepiej zamknąć całkowicie miasto, chodźmy pieszo lub rowerami. Ewentualnie komunikację miejską wprowadzić – niech jeździ bus, a najlepiej to karetą, bo będzie bardziej ekologicznie. Na plantach postawić scenę i co weekend umilać mieszkańcom życie imprezami. I żeby nie było ci, co mieszkają w centrum niech też mają zakaz parkowania. Będzie super.

Grzegorz pisze:

Przenieście ruch samochodowy na poziom -1 i wtedy możecie robić deptaki wszyscy zostaną zadowoleni

Krzychu-Cheater pisze:

Dupo włazy już się zachwycają durnymi pomysłami władz, podpisujcie się jeszcze z imienia i nazwiska żeby burmistrz wiedział kto mu włazi w D… bez wazeliny. Poroniny pomysł bo Łańcut jest tak dużym miasta że turyści walą drzwiami i oknami żeby pozwiedzać te atrakcje raptem tylko Zamek!!! A tą dziurę na plantach już zasypali czy to kolejna atrakcja.
Gdzie wy widzicie tych turystów najlepiej wybudujcie metro żeby się przemieszczać po tak dużym mieście.

mmb pisze:

Drobna uwaga – w Krakowie NIE MA starówki ! Jest STARE MIASTO… 🙂

olo pisze:

jaki wlodarz takie misto

Leś pisze:

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem jakiejś rewitalizacji Rynku. Po jaką cholerę wywalać pieniądze obojętnie skąd pochodzą. Tak jak na plantach. Wielka mi atrakcja przeszklone jakieś stare fundamenty z kawałkiem pieca. Tyle lat dziura ma tak stać, zniszczona została kostka dobrze zrobiona. Kumek przecież będzie tę dziurę wychwalał, bo co mu pozostało, przecież nie skrytykuje swojego pomysłu. A ile ludzi do swoich domów nie ma dróg dobrych. Lepsze byłoby takie działanie, a nie co by tu jeszcze zniszczyć, rozwalić, co by tu jeszcze zepsuć? Tak Polacy marnują pieniądze, jeden buduje, drugi rujnuje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Miasto sprzedaje kolejne działki w Strefie Aktywności Gospodarczej

Nadchodzą wieści dla inwestorów, którzy mogą być potencjalnie zainteresowani ulokowaniem swojego biznesu w Łańcucie. Miasto ogłosiło kolejne przetargi na nieruchomości zlokalizowane w Strefie Aktywności Gospodarczej.

Czytaj więcej

Podsumowanie Programu Przebudowy Dróg Miejskich edycja 2022

Rok 2022 za nami, a co za tym idzie zakończył się już Program Przebudowy Dróg Miejskich edycja 2022. Teraz czas na analizę i podsumowanie co udało się w jego ramach wykonać, a jakie inwestycje zostaną zrealizowane w tym roku.

Czytaj więcej

Miejska Biblioteka Publiczna znów czynna dla czytelników

Trwający ponad dwa lata remont Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie dobiegł końca. Od wczoraj placówka jest otwarta dla wszystkich mieszkańców miasta i zaprasza do korzystania z jej zasobów, a także udziału w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, jakie będą się tu odbywać.

Czytaj więcej