Inwestycje

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-01-13, 14:01


Rok 2022 za nami, a co za tym idzie zakończył się już Program Przebudowy Dróg Miejskich edycja 2022. Teraz czas na analizę i podsumowanie co udało się w jego ramach wykonać, a jakie inwestycje zostaną zrealizowane w tym roku.

W sumie zmodernizowano 16 ulic o łącznej powierzchni ponad 5 km. Sumaryczny koszt prac wyniósł 7 245 111, 73 zł, a wykonywały je trzy przedsiębiorstwa oraz Łańcucki Zakład Komunalny. Dodatkowo w 2022 realizowano prace projektowe w zakresie:

 • przebudowy ul. Dębnik, 
 • rozbudowy ul. Wandy Rutkiewicz,
 • przebudowy mostu na Mikośce (ul. Cetnarskiego) jako pomocy rzeczowej dla Województwa Podkarpackiego,

które to zostaną dokończone w roku bieżącym. Projektem stworzonym w roku 2022, był plan obejmujący modernizację ulicy Wiejskiej, szacujący koszty prac na ok. 10 mln zł. Dla miasta jest to wysokie obciążenie, gdyż dotychczas sam wykup gruntów kosztował ok. 800 tys. zł. Dlatego poszukiwane będą środki zewnętrzne na realizację tego zadania. Wątek ul. Wiejskiej Burmistrz poruszał podczas naszego wspólnego przejazdu- tutaj.

Które z łańcuckich dróg zyskały nowy wygląd w 2022 roku, a co najważniejsze poprawiły swoją funkcjonalność?

 • ul. Kąty, na której została wymieniona nawierzchnia oraz wyrównano pobocza, dodatkowo uzupełniono brakujące oświetlenie;
 • ul. Chopina, na której stworzono nową podbudowę i położono nową nawierzchnię oraz krawężniki;
 • ul. Harcerska, w ciągu której Łańcucki Zakład Komunalny przebudował sieć wodociągową, wymieniono krawężniki oraz położono nową nawierzchnię;
 • ul. Głowackiego (wraz z 3 ulicami bocznymi), gdzie przebudowano chodnik, położono nowe krawężniki oraz nawierzchnię, a także wyregulowano pobocza;
 • boczna ul. 29 Listopada, gdzie powstała nowa nawierzchnia oraz wyregulowano pobocza;
 • boczna ul. Piłsudskiego, gdzie pojawiła się nowa podbudowa, krawężniki oraz nawierzchnia;
 • boczna ul. Mościckiego wzbogacona o kanalizację deszczową, nową nawierzchnię i krawężniki, a już wkrótce również o próg zwalniający;
 • skrzyżowanie ul. 10 Pułku Strzelców Konnych oraz ul. Matejki, które po przebudowie zmieniło się w skrzyżowanie o ruchu okrężnym, a dodatkowo w ramach tej inwestycji: przebudowano sieć wodociągową oraz kanalizację deszczową, położono nową podbudowę i nawierzchnię, stworzono nowy parking z płyt ażurowych, dobudowano część chodnika oraz umieszczono oświetlenie;
 • ul. Daszyńskiego, gdzie wykonano przebudowę sieci wodociągowej, stworzono nową podbudowę i nawierzchnię, a także przebudowano chodnik, wymieniono oświetlenie i zmodernizowano kanalizację deszczową.

Dodatkowo w ramach ubiegłorocznych inwestycji zrealizowano prace przy przebudowie dróg, na które umowy zostały podpisane w grudniu 2021 r., w ramach Programu Przebudowy Dróg Miejskich edycja 2021. Na mocy tych porozumień nowe nawierzchnie oraz oświetlenie (w wybranych przypadkach) zyskały: 

 • ul. Bema,
 • ul. Reja,
 • ul. Orzeszkowej,
 • ul. Sowińskiego,
 • boczna ul. Kraszewskiego,
 • ul. Kwiatowa,
 • ul. Ogrodowa.

Jak pod kątem inwestycji drogowych ocenia ubiegły rok Zastępca Burmistrza Miasta- Michał Mglej?

“Od początku kadencji mocno stawiamy na inwestycje drogowe i kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tych zadań realizujemy rocznie. Moim zdaniem jest to przełom i Miasto nadrabia w tej dziedzinie zaległości. Myślę, że to widać gołym okiem gdyż staramy się inwestować w każdej części Miasta. Oczywiście inwestycje drogowe to tylko część wszystkich inwestycji,a tych również w naszym mieście nie brakuje. Jeśli chodzi o drogi na 2023 rok to z większych zadań, to na pewno przebudowa ul. Kazimierza Wielkiego. O tej inwestycji się mówi i czeka od lat. Będziemy również starali się wykonać kolejne przebudowy mniejszych dróg, a finalnie ile ich będzie zobaczymy w I kwartale 2023 r., po otwarciu przetargów, bo niestety koszty inwestycji znacząco wzrosły.”

W bieżącym roku w Łańcucie odbędą się prace przy dwóch dużych inwestycjach we wschodniej jego części, których zadaniem będzie odciążenie ruchu samochodowego w dzielnicy Podzwierzyniec, a będą to: łącznik obwodnicy miejskiej z autostradą (gdzie wkład miasta polegał na przekazaniu gruntów pod inwestycję) oraz tunel przy przejeździe kolejowym (gdzie wkład miasta będzie wynosił 500 tys. zł oraz ok. 2 mln wartości przekazanych gruntów).

FOT. ARCH. TV ŁAŃCUT

Roboty przy pierwszej z nich już ruszyły, o czym pisaliśmy tutaj.

Komentując sytuację drugiej, Zastępca Burmistrza miasta powiedział nam:

“Jesteśmy coraz bliżej wydania decyzji  zezwolenia na realizację inwestycji drogowej dla tej inwestycji, więc liczymy, że w tym miesiącu rozpoczną się prace. Sama realizacja ZRiDu została wydłużona, ze względu na liczne uzgodnienia o skomplikowanym charakterze.”

A jakie drogi zostaną wyremontowane w 2023?

Według informacji z Urzędu Miasta pierwszeństwo będzie miała ul. Kazimierza Wielkiego. Miasto deklaruje, iż podejmie działania mające na celu kontynuację budowy ul. Przemysłowej. Na obydwie z tych ulic udało się częściowo pozyskać środki z projektów. Jeśli uda się uzyskać dofinansowania środków zewnętrznych pod uwagę będą brane inwestycje, do których przygotowano już projekty, bądź zostaną one zakończone w owym roku.

Tekst: Julia Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Miejska Biblioteka Publiczna znów czynna dla czytelników

Trwający ponad dwa lata remont Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie dobiegł końca. Od wczoraj placówka jest otwarta dla wszystkich mieszkańców miasta i zaprasza do korzystania z jej zasobów, a także udziału w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, jakie będą się tu odbywać.

Czytaj więcej

Nowa hala sportowa w budowie – czy prace idą zgodnie z planem?

Na tę inwestycję społeczność szkoły oraz Przedmieścia czekała długich kilkanaście lat. Mowa o budowie nowoczesnej i pełnowymiarowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3. Wykonawca zapewnia, że efektem końcowym będziemy mogli cieszyć się jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Czytaj więcej

Rozpoczęte prace przy budowie łącznika

Od kilku lat wraz z tematem przebudowy przejazdu kolejowego w dzielnicy Podzwierzyniec pojawia się również aspekt łącznika, który ma połączyć użytkowaną od ubiegłego roku „nową obwodnicę” z autostradą A4.

Czytaj więcej