Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-01-18, 09:46


Jak co roku, w okresie zbliżających się ferii zimowych, policjanci ruchu drogowego w całym kraju podejmą działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżających na wypoczynek. Nie inaczej będzie i w tym roku. Mundurowi dużą uwagę zwrócą na kontrolę autobusów oraz kierowców przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Przypomnijmy, że tegoroczne ferie zimowe w województwie podkarpackim rozpoczną się 14 lutego i potrwają do 27 lutego br. Jednak niektóre województwa już rozpoczęły zimowy odpoczynek. Policjanci ruchu drogowego, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym, działania „Bezpieczne ferie 2022” prowadzić będą na terenie całego kraju już od 15 stycznia do końca lutego br..

Podkarpacie jest atrakcyjne turystycznie, dlatego wiele osób z całej Polski, w okresie ferii, zdecyduje się odwiedzić nasze województwo. Będzie wiązało się to z nasileniem ruchu na drogach, dlatego podczas prowadzonych kontroli, uwaga policjantów będzie skierowana na autokary i inne pojazdy przewożące dzieci i młodzież – informują funkcjonariusze Policji.

Oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, funkcjonariusze będą zwracali uwagę na:

  •     stan trzeźwości kierowców,
  •     przekraczanie dopuszczalnej prędkości,
  •     nieprawidłowe wyprzedzanie,
  •     stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów,
  •     zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
  •     prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.

Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli. Na terenie województwa podkarpackiego wyznaczono punkty kontroli autokarów w ramach działań „Bezpieczne ferie 2022”. W przypadku braku wyznaczonego punktu, organizatorzy wyjazdów lub rodzice mogą zwrócić się o sprawdzenie autokarów w najbliższych jednostkach Policji, najlepiej odpowiednio wcześniej, aby uzgodnić miejsce i godzinę przeprowadzenia takiej kontroli. Wykaz punktów kontroli autobusów, znajduje się TUTAJ.

Pamiętajmy, aby w czasie podróży, jak również w trakcie zimowego wypoczynku, zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa i kierować się zdrowym rozsądkiem. Korzystając z uroków zimowego urlopu powinniśmy tak postępować, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia. Ponadto radzimy, aby przed wyjazdem poświęcić dosłownie kilkanaście minut na lekturę ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, co pozwoli na przypomnienie sobie przepisów ruchu drogowego, zapoznanie się ze zmianami, a przede wszystkim zmusi nas do refleksji, co niewątpliwie przydaje się przed podróżą – zachęcają mundurowi.

Przed dłuższą trasą ważny jest również wypoczynek kierowcy. Jeśli to możliwe, należy rozpocząć podróż w godzinach, w których organizm jest przyzwyczajony do aktywności i najlepiej zanim zaczną się godziny szczytu.

Podczas jazdy zawsze należy zwracać uwagę na innych użytkowników drogi i utrzymywać bezpieczną odległość, zwłaszcza gdy na drogach jest ślisko i zalega śnieg. Do podróży lepiej wybierać trasy częściej uczęszczane, wtedy jest gwarancja, że są odśnieżone i dobrze przygotowane do ruchu. W czasie podróży warto też sprawdzać komunikaty drogowe podawane przez media – radzą policjanci.

Jazda zimą jest obciążająca dla kierowcy, gdyż trudne warunki drogowe (zaśnieżona, oblodzona jezdnia), opady atmosferyczne (śnieg, marznący deszcz) wymagają większego wysiłku i koncentracji. To powoduje, że kierujący szybciej się męczą, należy więc robić przerwy w jeździe. Męczące dla prowadzącego pojazd bywa także przegrzane wnętrze samochodu, które dodatkowo może wzmagać senność, dlatego przy okazji postoju trzeba pamiętać o wietrzeniu pojazdu.

Policja przypomina także, by należycie zabezpieczyć samochód. Parkując auto nie zostawiaj w środku żadnych przedmiotów, np. torby. Koniecznie pamiętaj, by nie zostawić dokumentów. Nawet na kilka minut nie zostawiaj kluczyków w stacyjce. Jeżeli masz alarm, nie zapomnij go włączyć.

sanki w śniegu, źródło: pixabay.com

źródło: Podkarpacka Policja

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Znów silny wiatr w Łańcucie

Zachowajmy szczególną ostrożność!

Czytaj więcej

Złote gody kolejnych łańcuckich par

Złote gody to jubileusz obchodzony szczególnie uroczyście. 50 lat małżeństwa to wspaniały przykład do naśladowania dla dzieci, wnuków i wszystkich młodych małżeństw.

Czytaj więcej

Łańcut zdobył 1,5 mln zł w ramach Narodowego Programu Szczepień

W ramach Narodowego Programu Szczepień zorganizowano konkursy dla gmin, które miały zachęcić jak największą liczbę osób do zaszczepienia się przeciw COVID-19. Dzięki konkursom gminy aktywnie promujące szczepienia, uzyskały środki finansowe na przeciwdziałanie COVID-19. W tym m. in. Miasto Łańcut.

Czytaj więcej