Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-12-04, 08:41


Fundacja DKMS po raz kolejny organizuje akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku na terenie powiatu łańcuckiego i okolic. Tym razem w nowych warunkach, ponieważ ze względu na Covid-19 większość działań zostało przeniesione do internetu. Mieszkańcy powiatu łańcuckiego wielokrotnie okazali solidarność z osobami chorymi na nowotwory krwi tłumnie rejestrując się w bazie potencjalnych Dawców Szpiku.


Mieszkańcy powiatu łańcuckiego już niejednokrotnie pokazali, że są gotowi wspierać osoby chore na nowotwory krwi. Dotychczas w samym Łańcucie zarejestrowało się 1264 potencjalnych Dawców, z czego 5 osób zostało Dawcami rzeczywistymi – mówi Kamil Stachowicz Koordynator ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS – Tym razem bohaterem akcji jest 38-letnia Dorota, mama dwójki dzieci oraz żona, to właśnie dla nich Dorota dzielnie walczy z chorobą.

Historia Doroty:

Mam na imię Dorota i mam 38 lat. Wraz z mężem Robertem oraz dwójką dzieci – 4-letnią Olą oraz 7-letnim Oliwierem mieszkamy w Woli Dalszej, małej miejscowości położonej niedaleko Łańcuta. Pochodzi stąd większość naszej rodziny i przyjaciół. W sierpniu podczas rutynowych badań krwi okazało się, że moje wyniki budzą pewne wątpliwości. Dwa tygodnie później usłyszałam diagnozę – zespół mielodysplastyczny, zabrzmiało to jak wyrok… . W październiku przekształcił się w ostrą białaczkę szpikową. Obecnie moje życie rodzinne zostało zmienione na szpitalną rzeczywistość. Jestem poddawana chemioterapii i już wiem, że zostałam zakwalifikowana do przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego.

Dotychczas moje życie wyglądało zupełnie normalnie – rodzina, przyjaciele, marzenia, plany. Teraz wszystko się przewartościowało, dotychczasowe problemy stały się nieistotne. Marzę o tym, by znalazł się mój zgodny bliźniak genetyczny, który pozwoli mi wrócić do męża i naszych dzieci, który da mi szansę na nowe życie! Wcześniej spędzaliśmy dużo czasu razem, często z naszymi przyjaciółmi. W wolnych chwilach czytałam książki, słuchałam muzyki.

Dlatego zwracam się do Was z apelem – pomóżcie! Nie tylko mi, ale i Innym chorym. Dobro zawsze wraca, dla tego kto potrafi je podarować. Proszę Was o rejestrację w bazie Fundacji DKMS. Dla Was to tylko kilka minut, dla mnie i Innych chorych to szansa na nowe, normalne życie…

Rejestracja jest bardzo prosta, wystarczy kliknąć w link TUTAJ

i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Gdy pakiet przyjdzie pocztą, należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją – pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet należy odesłać do Fundacji DKMS. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, a pakiet wystarczy wrzucić do skrzynki pocztowej wykorzystując kopertę zwrotną. Ważne, aby była to świadoma decyzja.

Ponadto każdy, kto chce się zarejestrować jako potencjalny Dawca szpiku ma możliwość zamówienia tzw. ”Zestawu na 5!” zawierającego 10 pakietów rejestracyjnych, który umożliwia zarejestrowanie znajomych i rodziny. Wystarczy tylko wysłać mail na adres kamil.stachowicz@dkms.pl z dopiskiem „Pomóż Dorocie i Innym!”, w treści maila wpisując imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy. W ciągu dwóch dni roboczych skontaktuje się koordynator, który opowie o szczegółach. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku w bazach, tym więcej szans na życie dla Pacjentów takich jak Dorota.

Na oddziałach hematologicznych są tysiące osób, które zmagają się z nowotworem krwi. Szacuje się, że w Polsce co 40 minut ktoś słyszy taką diagnozę, co daje ponad 13 000 osób rocznie. Blisko 700 Pacjentów kwalifikowanych jest do przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Wszystkie te osoby potrzebują Twojej pomocy!

Kto może zostać potencjalnym Dawcą szpiku?

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,67 mln (czerwiec 2020), spośród których 8 100 osób (czerwiec 2020) oddały swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie..

Dorota z dziećmi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Pierwsze serce na nakrętki zapełnione!

Przypomnijmy, że końcem listopada w Łańcucie pojawiły się po raz pierwszy czerwone pojemniki w kształcie serca przeznaczone na plastikowe nakrętki, przy ul. Kościuszki oraz ul. Wyszyńskiego.

Czytaj więcej

XXI Sesja Rady Powiatu

Dnia 30.11.2020 odbyła się XXI Sesja Rady Powiatu Łańcuckiego. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną obrady, tak jak wcześniejsze odbywały się za pomocą platformy internetowej.

Czytaj więcej

Choinka żywa czy sztuczna? Jaką wybrać na święta do domu?

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a to oznacza, że w wielu domach mieszkańcy zadają sobie pytanie: choinka żywa czy sztuczna? Choinka żywa to zapach i nastrój świąt, choinka sztuczna to pomysłowa dekoracja świąteczna do małych mieszkań.

Czytaj więcej