Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-05-30, 12:08


Do Muzeum – Zamku w Łańcucie powróciły cenne dzieła sztuki – cztery talerze i jeden półmisek z chińskiej porcelany. Elementy serwisu były częścią dawnej łańcuckiej kolekcji – potwierdzają to przedwojenne sygnatury Zamku Łańcuckiego.

Porcelana pochodzi z okresu Kang-xi (1662-1723). Był to dar cesarza Chin dla króla Jana III Sobieskiego. Następnie król podarował serwis Czartoryskim. Kolekcja do Łańcuta trafiła w II poł. XVIII w.  Sprowadziła ją Izabella z Czartoryskich Lubomirska. Pierwotnie serwis składał się z ponad stu elementów. Przed wojną eksponowano go w oszklonych szafach, znajdujących się na I piętrze zamku, w Korytarzu Północnym, nazywanym Białym. Ponadto część dużych półmisków i talerzy była rozwieszona na ścianach Wielkiej Jadalni. Już przed wojną uważano, że drugiego takiego serwisu nie posiada nawet żaden najbogatszy zbiór w Europie.

Talerze i półmisek zostały zakupione w Galerii w Londynie, która od 1925 r. specjalizuje się w wyrobach z porcelany. Dzieła sztuki zostały wystawione do sprzedaży przez spadkobierców Paula – Luisa’a Weiller’a (1893-1993) – przemysłowca, filantropa, kolekcjonera dzieł sztuki.

Zakup muzealiów był możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie blisko 400 tysięcy złotych.

fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

źródło: MZ Łańcut

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Noc Muzeów w łańcuckim Zamku

Noc Muzeów – to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez. Wydarzenie polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych.

Czytaj więcej

W Miejskiej Bibliotece Publicznej trwa Tydzień Bibliotek

8 maja rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie przygotowała mnóstwo atrakcji. Będą spotkania autorskie, przegląd poezji Marii Konopnickiej, rozstrzygnięcie konkursu „Jestem przedszkolakiem, czytelnikiem, bajkopisarzem, artystą”, współorganizowanego z Przedszkolem Miejskim nr 2 w Łańcucie. Więcej szczegółów znajduje się na plakacie.

Czytaj więcej

Rockowo- bluesowe brzmienia już w tę sobotę w Łańcucie

7 maja w Miejskim Domu Kultury o godz. 19:00 odbędzie się koncert zespołu Gary Moore Tribute Band.

Czytaj więcej