Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-10-16, 10:42


Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Mazurkiewicz Produkcja Filmowa zapraszają na premierowy pokaz dokumentalnego filmu „Chłopaki” (reż. Łukasz Machowski i Katarzyna Machałek) z udziałem twórców. Premiera odbędzie się 19 października (czwartek) o 19:00 na sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

O FILMIE:

Za ciężkimi murami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łańcucie mija młodość grupy
nastolatków ze społecznych peryferii. Ich życie poddane jest więziennemu rygorowi i całodobowej kontroli. Czy rok, który pozostał Krzyśkowi i jego kolegom do wyjścia wystarczy, aby chłopaki uwierzyli, że jest dla nich miejsce w społeczeństwie?
TRAILER: https://youtu.be/c3e3hIbQ_ok


Film „Chłopaki” miał swoją premierę w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych w ramach 42. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, zakwalifikował się także do Konkursu Głównego nadchodzącego 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Zsigmond Vilmos w Szeged na Węgrzech.


Twórcy o filmie:

W „Chłopakach” staraliśmy się aby nie epatować patologią czy brutalnością, powielając tym samym społeczne i filmowe klisze w portretowaniu nieuprzywilejowanej młodzieży, tak bardzo szkodliwe dla młodych ludzi. Cieszymy się, że nasze próby uchwycenia autentycznego życia chłopców w Ośrodku, na które składa się nie tylko pobudki bladym świtem, musztra, „generalki” czy przymusowa nauka, ale także momenty rodzących się przyjaźni, kształtowania charakteru, braterstwa, oraz mozolne próby wzniesienie się ponad środowiskowe ograniczenia, zostały docenione.


O TWÓRCACH:

Łukasz Machowski, pochodzący z Łańcuta na Podkarpaciu reżyser, scenarzysta, operator.
Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Za „Szkice z podziemia” (2015), monochromatyczny list miłosny do Nowego Jorku, otrzymał liczne nagrody filmowe, w tym za najlepszy film artystyczny podczas 20. Portobello Film Festival w Londynie, a sam film miał swoją amerykańską premierę w Brooklyn Museum w Nowym Jorku.
Katarzyna Machałek, reżyserka, scenarzystka, ilustratorka. Ukończyła malarstwo na Krakowskiej Szkole Wyższej. W 2019 roku miała indywidualną wystawę swoich prac w Okuno Building w Tokio. Pracowała m.in. z animatorem Pink Floyd, artystą Ian’em Emes’em.
Ich fabularny debiut „Dzień i Noc” (2022), opowieść o sile kobiet i magicznych obrzędach ludowych, miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rydze, gdzie jako jedyny film z Polski zakwalifikował się do Konkursu Głównego. „Dzień i Noc” był także dystrybuowany w kinach w Polsce oraz kandydował do ORŁÓW – Nagród Polskiej Akademii Filmowej.


„Chłopaki” (2023) to kolejny projekt reżyserskiej pary. Dokument trwa 92 minuty. Po premierowej projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami.


Film powstał w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej ze środków Województwa Podkarpackiego oraz we współfinansowaniu z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Koproducentami są Smakjam i Siamese Production. Partnerami produkcji są Miasto Łańcut i Starostwo Powiatowe w Łańcucie.


Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują wejściówki. Zapraszamy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Trześniowskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie zaprasza już w najbliższy piątek, tj. 29 września na spotkanie autorskie. Tym razem gościem będzie Zbigniew Trześniowski.

Czytaj więcej

Weekend Seniora z Kulturą w łańcuckim Muzeum

W piątek, sobotę i niedzielę 29, 30 września i 1 października 2023 r. Muzeum – Zamek w Łańcucie zaprasza na Weekend Seniora z Kulturą. To ogólnopolska akcja skierowana do osób 60+. Jej organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej

Jubileusz zespołu Gracja [foto]

Swoje 30-lecie obchodził łańcucki zespół taneczny Gracja. Koncert jubileuszowy odbył się w ubiegłą sobotę, w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Czytaj więcej