Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-03-15, 11:21


Tegoroczna 62. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie rozpocznie się 6 maja, a zakończy 4 czerwca. Poniżej przedstawiamy program przygotowany przez Filharmonię Podkarpacką. Dzisiaj rozpoczęła się sprzedaż biletów.

Inauguracja 62. Muzycznego Festiwalu rozpocznie się 6 oraz 7 maja o godzinie 19:00 w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie, gdzie wystąpi Polska Opera Królewska.

LA SERVA PADRONA – GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI

POLSKA OPERA KRÓLEWSKA:
ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY
KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA
KRZYSZTOF GARSTKA – dyrygent , kierownictwo muzyczne

OBSADA:
SERPINA: ALEKSANDRA KLIMCZAK
UBERTO: PAWEŁ MICHALCZUK
VESPONE I: RAFAŁ KARNICKI
VESPONE II: JERZY KLONOWSKI
VESPONE III: MACIEJ JAN KRAŚNIEWSKI

Kolejny koncert zaplanowano na 13 maja, na godzinę 19:00 również w Sali Balowej łańcuckiego Zamku. Szlachetność kameralnego brzmienia i mnogość emocjonalnych treści zaproponuje festiwalowej publiczności zespół z Berlina. Program koncertu łączyć będzie różne epoki i style – od utworu najstarszego z klasyków wiedeńskich Josepha Haydna, poprzez kompozycję niemieckiego romantyka Feliksa Mendelssohna, po utwór Maxa Regera z początku XX stulecia.

Berlin Piano Trio

14 maja przeniesiemy się do sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. Tutaj o godzinie 19:00 wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej z programem GOACCHINO ROSSINI – OPERA KOPCIUSZEK.

17 maja w sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej usłyszymy The Nazareth College Chamber Singers. To elitarny chór studentów Nazareth College w Rochester, NY, USA, którego repertuar obejmuje muzykę chóralną – od arcydzieł renesansu – po XX wiek. Chór zaprezentuje utwory ze światowego repertuaru musicalowego, a także piosenki pochodzące z muzyki filmowej. Nie zabraknie również klasyki – arii z oper Mozarta i Rossiniego. Start koncertu o godzinie 19:00.

The Nazareth College Chamber Singers

Na kolejny koncert organizatorzy zapraszają 19 maja. W sali koncertowej ponownie usłyszymy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej pod batutą jej pierwszego dyrygenta – Hiszpana Davida Giméneza oraz solistów Charlesa Castronovo, amerykańskiego tenora i Dianę Tugui, rumuńską sopranistkę. Artyści mogą poszczycić się umiejętnością śpiewania wszechstronnych ról – operowych, operetkowych i musicalowych.

Charles Castronovo

20 maja wracamy do Sali Balowej Zamku. O godzinie 19:00 wystąpi La Chapelle Harmonique, znakomity zespół wokalno – instrumentalny z Paryża, grający na instrumentach historycznych, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku. Natomiast 21 maja gościem Festiwalu będzie rewelacyjna młoda skrzypaczka – Hina Maeda, triumfatorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Hina Maeda

26 maja o godzinie 19:00, w sali koncertowej Filharmonii rumuński pianista, dyrygent z Izraela oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej zaprezentują przed festiwalową publicznością skarby literatury światowej. Zabrzmią utwory Mozarta, łączące w sobie klasyczny umiar z głęboką emocjonalnością oraz symfonia Roberta Schumann – jednego z najbardziej cenionych twórców epoki romantyzmu.

Wśród artystów festiwalowych znalazła się Tanita Tikaram, która wystąpi 27 maja. Wielokrotnie nagradzana brytyjska piosenkarka i autorka piosenek popowo-folkowych. Artystka posiada jeden z najbardziej charakterystycznych głosów na świecie. Tikaram po raz pierwszy odniosła duży sukces po obu stronach Atlantyku w wieku zaledwie 19 lat, dzięki swoim poetyckim tekstom i walorom wokalnym.

Tanita Tikaram

28 maja w Sali Balowej Muzeum-Zamku zostanie zaprezentowane przedstawienie PANI PYLIŃSKA I SEKRET CHOPINA, ERIC – EMMANUEL SCHMITT. W obsadzie: Joanna Żółkowska, Paulina Holtz i Kacper Kuszwski.

3 czerwca wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej (Paweł Steczek – kompozytor, fortepian, akordeon, syntezatory, programowanie, Krystyna Czubówna – lektor, Piotr Steczek – skrzypce, orientalne instrumenty dęte, Paweł Stankiewicz – gitary, Kosma Kalamarz – bas oraz Łukasz Kurek – perkusja. Utwory Chopina i Liszta gra: Lena Ledoff.

Na zakończenie (4 czerwca) gwiazdą Festiwalu będzie Artur Ruciński – baryton, należący do grona najwybitniejszych śpiewaków na świecie. Podczas występu towarzyszyć mu będzie Guiomar Cantó – jedna z najbardziej utalentowanych sopranistek młodego pokolenia. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00 w Sali Balowej.

Artur Ruciński

Szczegółowy program oraz sprzedaż biletów na stronach: WWW.FILHARMONIA.RZESZOW.PL oraz WWW.FESTIWALLANCUT.PL

Komentarze

Żaba pisze:

Proponuję zmianę Festiwalu na „Rzeszowski …..”
Przecież to już nie ma nic wspólnego z Łańcutem!
Gdzie tradycje?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Wręczono statuetki „Aktywny Senior im. Adama Hadława”

Już po raz czwarty w Łańcucie odbyła się uroczysta Gala „Aktywny Senior im. Adama Hadława”. W tym roku nagrody otrzymali: Jolanta Kluz-Zawadzka, Maria Widera-Zielonka, Roman Bijak, Tadeusz Dubiel oraz Stanisław Pelic.

Czytaj więcej

Koncert Mateusza Guzorczuka w dzielnicy Podzwierzyniec

Filia Miejskiego Domu Kultury na Podzwierzyńcu zaprasza na koncert akustyczny w wykonaniu Mateusza Guzorczuka. Sprzedaż biletów ruszy 1 marca. Więcej szczegółów poniżej.

Czytaj więcej

Wit Karol Wojtowicz rezygnuje z funkcji Dyrektora Muzeum – Zamek w Łańcucie

Wczoraj Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o zmianie na stanowisku Dyrektora Muzeum – Zamek w Łańcucie.

Czytaj więcej