Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-02-25, 10:57


W dniu wczorajszym, podczas konferencji wojewoda podkarpacki poinformowała o działających na Podkarpaciu punktach recepcyjnych dla uciekających przed wojną z Ukrainy. Jak poinformowała wojewoda, na granicy w Korczowej cztery punkty znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy oraz jeden przy dworcu PKP w Przemyślu.

W Polsce będzie dziewięć punktów recepcyjnych przy granicy, po cztery w województwie lubelskim i województwie podkarpackim, a także jeden dodatkowy na dworcu kolejowym w Przemyślu.

Przygotowaliśmy na terenie województwa podkarpackiego punkty recepcyjne, których zadaniem będzie przyjęcie i obsługa w pierwszym zakresie osób, które zdecydują się opuścić terytorium Ukrainy – mówiła podczas konferencji wojewoda Ewa Leniart. – Będą mogli liczyć na pierwszą pomoc która będzie im udzielana, ta pomoc – prawna, kwestią zalegalizowania swego pobytu tutaj, pierwsza pomoc medyczna gdyby takowa była potrzebna i zabezpieczenie spożywcze, sanitarne, humanitarne – dodała.

Działa także specjalna infolinia dla cudzoziemców wjeżdżających na Podkarpacie: 800 100 990.

Z punktów recepcyjnych, cudzoziemcy będą trafiać do województw gdzie odbędzie się ich zabezpieczenie pod względem czasowego pobytu. Dla Podkarpacia są to województwa: małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, świętokrzyskie i łódzkie – podkreśliła wojewoda podkarpacki.

W tych regionach zostały przygotowane miejsca dla osób, które zwrócą się z prośbą o udzielenie im schronienia na terytorium Rzeczypospolitej.

Została przygotowana również ulotka, którą otrzyma na przejściu każdy z przekraczających granicę uchodźców. Znajdują się na niej podstawowe informacje w czterech językach: ukraińskim, polskim, angielskim i rosyjskim.

https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Ukraina zaatakowana przez Rosję!

W nocy Rosja zaatakowała Ukrainę. Eksplozje było słychać w wielu miastach Ukrainy. – Rosja przeprowadziła ataki artyleryjskie na infrastrukturę i straż graniczną – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraina wprowadziła stan wojenny.

Czytaj więcej

Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Od 22 do 28 lutego trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Każda osoba zainteresowana może w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w komendach policji, w sądach, prokuraturach, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych, czy organizacjach pozarządowych w całym kraju.

Czytaj więcej

Miejskie przedszkola rekrutują!

Już 8 lutego ruszyła rekrutacja do łańcuckich przedszkoli miejskich.

Czytaj więcej