Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-02-24, 08:15


W nocy Rosja zaatakowała Ukrainę. Eksplozje było słychać w wielu miastach Ukrainy. – Rosja przeprowadziła ataki artyleryjskie na infrastrukturę i straż graniczną – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraina wprowadziła stan wojenny.

Władimir Putin ogłosił w nocy rozpoczęcie operacji wojskowej w Donbasie. – Ci, którzy będą próbowali nam przeszkodzić, spotkają się z odpowiedzią militarną, która doprowadzi do konsekwencji, z jakimi się nie spotkaliście. Jesteśmy gotowi na wszystko – powiedział.

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że siły zbrojne tego kraju atakują infrastrukturę wojskową Ukrainy, jej obiekty lotnictwa, obrony przeciwlotniczej i lotniska wojskowe. Armia używa broni o wysokiej precyzji – podaje ministerstwo.

Ministerstwo obrony zapewniło także, że „ludności cywilnej nic nie grozi”.

Tymczasem korespondenci donoszą o ostrzałach i wybuchach w wielu miastach Ukrainy: Kijowie, Charkowie, Odessie. Pojawiły się też informacje o strzałach w okolicach Boryspila pod Kijowem, gdzie znajduje się lotnisko.

Pocisk manewrujący uderzył także w lotnisko Iwano-Frankiwsk na zachodzie Ukrainy. To nieco ponad 100 km od granicy Polski.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller poinformował o wydaniu dyspozycji do naszego stałego przedstawiciela Polski przy NATO o złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego, a dotyczącego wspólnego spotkania i monitorowania sytuacji potencjalnego, ale rzeczywistego zagrożenia naruszenia granic NATO.

Przed godz. 6 z prezydentem Zełenskim rozmawiał prezydent Andrzej Duda. Na Twitterze napisał:

Doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej skala jest najprawdopodobniej szeroka. To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wykluczyła się z międzynarodowej wspólnoty.

Zerwaliśmy relacje dyplomatyczne z Rosją. Ukraina się broni. Ukraina nie odda swojej ziemi — przekazał Zełenski. Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że ponad 40 ukraińskich żołnierzy zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w wyniku ataku Rosji.

Komentarze

Łańcut News pisze:

[…] Jak wyglądały pierwsze godziny tej wojny mogliście przeczytać TUTAJ. […]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Od 22 do 28 lutego trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Każda osoba zainteresowana może w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w komendach policji, w sądach, prokuraturach, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych, czy organizacjach pozarządowych w całym kraju.

Czytaj więcej

Miejskie przedszkola rekrutują!

Już 8 lutego ruszyła rekrutacja do łańcuckich przedszkoli miejskich.

Czytaj więcej

Rewitalizacja łańcuckiego Rynku. Jakie Miasto ma propozycje?

Miasto Łańcut przedstawia Mieszkańcom koncepcję przyszłego kształtu Rynku i zachęca do konsultacji społecznych. W ramach tego w specjalnym wydaniu Łańcuckiego Biuletynu Miejskiego znajdziecie Państwo mapkę oraz ankietę do wypełnienia.

Czytaj więcej