Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-04-17, 08:59


XVII spotkanie organizowane w ramach Łańcuckiej Resursy Kultury Pamięci poświęcone będzie działalności Antoniego Dudy-Dziewierza, dyrektora Muzeum-Zamek w Łańcucie w latach 1952-1972. Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia (wtorek), o godz. 18.00 w d. Kasynie Urzędniczym.

Gościem spotkania będzie Zuzanna Guzel-Szczepiórkowska – wnuczka dyrektora A. Dudy-Dziewierza, autorka opowieści o historii i kulisach powojennej odbudowy Zamku w Łańcucie, opartej na biografii dyrektora A. Dudy-Dziewierza i wspomnieniach pracowników Muzeum. W programie zaplanowano także krótką projekcję filmu TVP z 1971 r. Spotkanie poprowadzi Wit Karol Wojtowicz.

Antoni Duda-Dziewierz zawsze był w centrum spraw związanych z odbudową i rozbudową kraju. Już w latach 20. w Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej dał się poznać jako dobry organizator i energiczny zarządca. Od 1939 r. kierował szpitalem we Lwowie. Po wojnie działał na Wybrzeżu. W Łańcucie, gdzie objął zarządzanie Zamkiem, prowadził prace remontowe i rekonstrukcyjne, przywracając niezwykłe piękno tej rezydencji. Za czasów jego zarządzania Muzeum osiągnęło szczyty popularności. Dyrektor był darzony sympatią i szacunkiem współpracowników, potrafił przyciągnąć wspaniałych fachowców oraz pasjonatów pracy na rzecz Muzeum.

Działał na rzecz turystycznego rozwoju Rzeszowszczyzny – utworzył Wojewódzką Składnicę Zabytków Ruchomych. Powołał Wojewódzką Pracownię Konserwatorską. Organizował Dni Muzyki Kameralnej.

Sprawując funkcje w Łańcucie, niemal dekadę gospodarował w Krasiczynie. Wspomagał także remont siedzib w Żarnowcu, Przeworsku, Sieniawie.

Efekty podejmowanych przez niego działań zostały przedstawione w biografii, autorstwa Zuzanny Guzel-Szczepiórkowskiej. Czytelnicy znajdą w niej odpowiedzi m.in. na pytania: Skąd się wziął w Łańcucie Antoni Duda Dziewierz? Dlaczego zdecydował się podjąć pracę przy rekonstrukcji zrujnowanego zabytku, jakim była wówczas dawna siedziba rodów Lubomirskich i Potockich? Jakimi metodami udało mu się wskrzesić świetność Zamku i doprowadzić do jego niezwykłej popularności?

Na kartach biografii nie zabrakło również informacji o uwarunkowaniach społecznych, politycznych lat 1950-1970, o trudnościach przy podejmowaniu wielkich zadań i przeszkodach w ich realizacji oraz o entuzjazmie, zaangażowaniu i postawie ówczesnych pracowników Muzeum.

źródło: MZ Łańcut

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Porcelana podarowana królowi Janowi III Sobieskiemu na wystawie w łańcuckim Muzeum

Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza na „Wystawę zakupionych elementów XVII-wiecznego chińskiego serwisu porcelanowego z dawnej kolekcji Zamku w Łańcucie”. Serwis w 1944 r. został ewakuowany przez Alfreda III Potockiego, ostatniego ordynata. Takiego serwisu nie posiadał przed II wojną żaden najbogatszy zbiór w Europie.

Czytaj więcej

Zespoły tańca ludowego zjechały się do Łańcuta po raz trzynasty

Już po raz trzynasty, w Łańcucie przywrócono pamięć o ludowych tradycjach, tańcach i muzyce podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego Garniec.

Czytaj więcej

Program 62. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

Tegoroczna 62. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie rozpocznie się 6 maja, a zakończy 4 czerwca. Poniżej przedstawiamy program przygotowany przez Filharmonię Podkarpacką. Dzisiaj rozpoczęła się sprzedaż biletów.

Czytaj więcej