Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-04-11, 09:02


Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza na „Wystawę zakupionych elementów XVII-wiecznego chińskiego serwisu porcelanowego z dawnej kolekcji Zamku w Łańcucie”. Serwis w 1944 r. został ewakuowany przez Alfreda III Potockiego, ostatniego ordynata. Takiego serwisu nie posiadał przed II wojną żaden najbogatszy zbiór w Europie.

Wystawę można obejrzeć od 10 kwietnia do 5 maja 2023 r. Zaprezentowane zostanie sześć obiektów, zakupionych przez Muzeum-Zamek w Łańcucie dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dwa obiekty z prywatnej kolekcji, które właściciel przekazał Muzeum w depozyt, z możliwością zakupu.

Zakupione dzieła sztuki powróciły do Łańcuta w ubiegłym roku, po 78 latach nieobecności. Ich proweniencję potwierdzają nalepki inwentarzowe z napisem „ZAMEK Łańcucki”. Stosowano je przed II wojną światową.

Prezentowane obiekty to fragment serwisu z okresu Kang-Xi (1662-1723),\ który cesarz Chin podarował królowi Janowi III Sobieskiemu. Następnie stał się on własnością Czartoryskich i pochodząca z tego rodu księżna Izabella, żona Stanisława Lubomirskiego, Marszałka Wielkiego Koronnego, przywiozła serwis do Łańcuta.

Za czasów ostatniego ordynata, w latach 20-tych i 30-tych XX w. kolekcję przechowywano w czterech szafach Riesenera, a część dużych półmisków była zawieszona na ścianach Wielkiej Jadalni, na I piętrze zamku. Komplet liczył ponad sto sztuk i składał się z wielkich oraz mniejszych półmisków, talerzy, i salaterek. Każdy element tego serwisu był malowany ręcznie. Podobne są tylko kwiatowe dekoracje na obrzeżach.

źródło: MZ Łańcut

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Zespoły tańca ludowego zjechały się do Łańcuta po raz trzynasty

Już po raz trzynasty, w Łańcucie przywrócono pamięć o ludowych tradycjach, tańcach i muzyce podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego Garniec.

Czytaj więcej

Program 62. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

Tegoroczna 62. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie rozpocznie się 6 maja, a zakończy 4 czerwca. Poniżej przedstawiamy program przygotowany przez Filharmonię Podkarpacką. Dzisiaj rozpoczęła się sprzedaż biletów.

Czytaj więcej

Wręczono statuetki „Aktywny Senior im. Adama Hadława”

Już po raz czwarty w Łańcucie odbyła się uroczysta Gala „Aktywny Senior im. Adama Hadława”. W tym roku nagrody otrzymali: Jolanta Kluz-Zawadzka, Maria Widera-Zielonka, Roman Bijak, Tadeusz Dubiel oraz Stanisław Pelic.

Czytaj więcej