Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2024-04-04, 09:50


Światowy Dzień Zdrowia obchodzony corocznie 7 kwietnia, zwraca uwagę na konkretny temat zdrowotny, który budzi niepokój ludzi na całym świecie. W 2024 roku obchody będą organizowane pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”.

Tegoroczny temat przypomina nam, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji. Również do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

Zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka. Zdrowie jako prawo człowieka zostało uznane w Konstytucji WHO (1948), Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948) oraz wielu międzynarodowych i regionalnych traktatach dotyczących praw człowieka. Wszystkie państwa członkowskie WHO ratyfikowały co najmniej jeden traktat uznający prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia fizycznego i psychicznego. Oznacza to, że kraje mają zobowiązania prawne, przy jednoczesnym uznaniu, że do ich pełnego wypełnienia potrzebny jest czas i zasoby. Niektóre bezpośrednie obowiązki krajów obejmują gwarancje niedyskryminacji i równego traktowania w zdrowiu. Prawo do zdrowia obejmuje uprawnienia, takie jak prawo do kontroli własnego zdrowia, świadomej zgody, nienaruszalności cielesnej i udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia.

Prawo do zdrowia jest ściśle powiązane i zależne od realizacji innych praw człowieka. W tym prawa do życia, wyżywienia, mieszkania, pracy, edukacji, prywatności, dostępu do informacji, wolności od tortur oraz wolności zrzeszania się, zgromadzeń i przemieszczania się . Obejmuje zarówno niedyskryminujący dostęp do wysokiej jakości, terminowych i odpowiednich usług i systemów zdrowotnych, jak i do podstawowych czynników warunkujących zdrowie.

źródło: PSSE Łańcut

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wiele zdrowia i pogody ducha! Niech ten szczególny czas, spędzony z najbliższymi, będzie dla nas wszystkich okresem prawdziwej radości!

Czytaj więcej

Postęp prac przy budowie łącznika [foto]

Jak przebiegają prace przy budowie łącznika z autostradą? Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich odpowiada.

Czytaj więcej

Postęp prac przy budowie tunelu [foto]

Jak aktualnie przebiegają prace przy budowie tunelu w dzielnicy Podzwierzyniec? O komentarz poprosiliśmy Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Czytaj więcej