Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-10-18, 12:49


Dziś zabierzemy Was w podróż do miasta Łańcut, gdzie od 55 lat kształcą się młodzi muzycy w jednej z placówek edukacji muzycznej prowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Teodora Leszetyckiego.

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Teodora Leszetyckiego w Łańcucie – to miejsce, gdzie pasja spotyka się z profesjonalizmem, a talent rozwija pod okiem wybitnych nauczycieli. Przyjrzyjmy się bliżej tej wyjątkowej instytucji, która na przestrzeni lat wychowała wielu utalentowanych muzyków.

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Łańcucie, nazwana imieniem wybitnego polskiego pianisty, pedagoga i kompozytora Teodora Leszetyckiego, jest ważnym ośrodkiem edukacji muzycznej w naszym regionie. Działa tu wiele klas instrumentalnych, a uczniowie mają okazję rozwijać swój talent pod okiem doświadczonych pedagogów.

Historia tej placówki sięga roku 1968, kiedy to z Państwowego Ogniska Muzycznego powstała Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale jedno pozostało niezmienne – pasja do muzyki, którą przekazują tu nauczyciele swoim uczniom.

Szkoła kształci młodych muzyków na wielu instrumentach: fortepianie, organach, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, akordeonie, flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce, puzonie, tubie i perkusji. Uczniowie osiągają sukcesy w konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Część absolwentów kontynuuje naukę w szkołach muzycznych II stopnia oraz akademiach muzycznych. Później często wracają w roli nauczycieli, by kontynuować tradycję swoich Mistrzów.

Prace nad koncertem jubileuszowym, który odbędzie się już jutro (tj. 19 października), trwają w najlepsze. Będzie to wyjątkowa okazja, aby pokazać, jak wiele osiągają uczniowie tej szkoły.

55 lat historii, muzyki i pasji. To niezwykła podróż przez świat dźwięków i talentów. Szkoła, która wychowała wielu znakomitych muzyków i nadal inspiruje kolejne pokolenia. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. imienia Teodora Leszetyckiego w Łańcucie – miejsce, w którym muzyka staje się życiem. Muzyka łączy serca i daje siłę, by tworzyć piękno wokół nas.

Tekst: Sylwia Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Premiera filmu CHŁOPAKI z udziałem twórców

Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Mazurkiewicz Produkcja Filmowa zapraszają na premierowy pokaz dokumentalnego filmu „Chłopaki” (reż. Łukasz Machowski i Katarzyna Machałek) z udziałem twórców. Premiera odbędzie się 19 października (czwartek) o 19:00 na sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Czytaj więcej

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Trześniowskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie zaprasza już w najbliższy piątek, tj. 29 września na spotkanie autorskie. Tym razem gościem będzie Zbigniew Trześniowski.

Czytaj więcej

Weekend Seniora z Kulturą w łańcuckim Muzeum

W piątek, sobotę i niedzielę 29, 30 września i 1 października 2023 r. Muzeum – Zamek w Łańcucie zaprasza na Weekend Seniora z Kulturą. To ogólnopolska akcja skierowana do osób 60+. Jej organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej