Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-09-22, 09:15


Tegoroczna edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odbędzie się w zupełnie innej formie – bez udziału publiczności. 59. Muzyczny Festiwal w Łańcucie będzie transmitowany na antenie TVP3 Rzeszów. W dniu wczorajszym na konferencji prasowej przedstawiono program muzycznego wydarzenia.

Festiwal potrwa sześć tygodni. Rozpocznie się już w najbliższą niedzielę, 27 września o godz. 19 na antenie TVP3 Rzeszów. Jako pierwsza wystąpi Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej, która pod kierunkiem gościnnego dyrygenta Wojciecha Rodka zaprezentuje utwory Johanna Straussa. Co niedzielę będziemy mieć okazję do spotkań z muzyką. Ostatni koncert będzie miał miejsce 1 listopada, wykonana zostanie wtedy symfonia g-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Oprócz Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej w Muzeum-Zamku w Łańcucie wystąpią m.in. mezzosopranistka Małgorzata Walewska, kontratenor Kacper Szelążek, skrzypek Krzysztof Jakowicz oraz aktorka i wokalistka Stanisława Celińska z zespołem.

Wszystkie koncerty nagrywane będą w łańcuckim Zamku. Jest to okazja, by pokazać widzom dotąd nieznane szerszej publiczności wnętrza rezydencji Lubomirskich i Potockich. Dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie, Wit Karol Wojtowicz, podkreślił, że Festiwal jest pięknym doświadczeniem muzycznym i cieszy się, że tradycja, pielęgnowana w naszym mieście od lat, wciąż trwa.

Józef Matusz, dyrektor TVP3 Rzeszów, zwrócił uwagę, że realizacja tego przedsięwzięcia, jakim była organizacja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, była trudna, ale udało się ją doprowadzić do skutku.

Prof. Marta Wierzbieniec, dyrektor Festiwalu i Filharmonii Podkarpackiej, wyraziła nadzieję na zorganizowanie przyszłorocznej edycji już z publicznością.

Dzisiaj chcę zaprosić Państwa, patrząc z nadzieją w przyszłość, na kolejną edycję festiwalową. W listopadzie, kiedy kończyć będziemy 59. Muzyczny Festiwal, to do kolejnej edycji pozostanie już zaledwie sześć miesięcy. Oczywiście jesteśmy już w trakcie przygotowań tej jubileuszowej edycji – podkreśliła.

Konferencja zainaugurowana została krótkim koncertem kameralnym w wykonaniu Sławomira Naborczyka (tenor) oraz Jolanty Münch (fortepian). Szczegółowy program tegorocznej edycji Festiwalu znajduje się na stronie internetowej www.festiwallancut.pl.

Tekst: A. Zielińska, fot. J. Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Wernisaż wystawy fotografii wielkoformatowej w Galerii MDK

Do 30 września w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie można oglądać wystawę fotografii wielkoformatowej, której autorem jest Ryszard Szymański.

Czytaj więcej

Wystawa Astrid Lindgren w MBP

We wrześniu oraz październiku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie można obejrzeć wystawę poświęconą Astrid Lindgren. Jest to wybitna szwedzka pisarka, najbardziej znana autorka książek dla dzieci na świecie.

Czytaj więcej

Narodowe Czytanie „Balladyny” w Łańcucie

5 września po raz kolejny Łańcut włączył się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Hasłem tegorocznej akcji było: Łańcucianie czytają Balladynę.

Czytaj więcej