Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-09-15, 10:26


10 września 2023 roku odbyła się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Markowska rodzina, 24 marca 1944 roku, została zamordowana przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom. Uroczystość beatyfikacyjna miała miejsce w Markowej, gdzie Ulmowie mieszkali i gdzie zostali zamordowani.

Beatyfikacja Ulmów to jedno z największych wydarzeń o charakterze religijnym w Polsce ostatnich lat. Ale także wydarzenie szczególne dla pamięci o wszystkich Polkach i Polakach, którzy w latach okupacji niemieckiej doświadczyli najcięższej z represji – kary śmierci za udzielenie Żydom pomocy.

Uroczystości odbyły się w niedzielę 10 września w Markowej. W mszy beatyfikacyjnej wzięło udział ok. 37 tys. osób. Liturgii, w której udział brali członkowie Konferencji Episkopatu Polski oraz hierarchowie z zagranicy przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Z uczestnikami mszy beatyfikacyjnej połączył się papież Franciszek, który apelował, by rodzina Ulmów była dla wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra.

Zapraszamy na krótki reportaż autorstwa Piotra Dubiela.

Tekst: S. Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Zmiana organizacji ruchu m.in. na ulicy 3-go Maja

Poniżej znajduje się informacja o zmianach w organizacji ruchu drogowego w dniach 9 (sobota) oraz 10 (niedziela) września 2023 roku. Związane jest to z uroczystością beatyfikacyjną Rodziny Ulmów w Markowej.

Czytaj więcej

„Chleba Naszego Powszedniego” – film TV Łańcut [wideo]

W niedzielę w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. O 11:00 zaplanowano mszę świętą. Dziś zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „Chleba Naszego Powszedniego” zrealizowanego przez Telewizję Łańcut.

Czytaj więcej

Inauguracja roku szkolnego i otwarcie nowej hali sportowej [wideo]

Wakacje szybko minęły i nadszedł czas, aby znów spotkać się w szkole. Przed łańcuckimi uczniami kolejne miesiące nauki, wyzwań, ale też radości z codziennych spotkań z kolegami i koleżankami. W dniu wczorajszym, miejskiej inauguracji roku szkolnego, towarzyszyło oficjalne otwarcie hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Łańcucie.

Czytaj więcej