Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-02-26, 18:06


W związku z agresją Rosyjską na Ukrainę Internet zalewany jest masą fałszywych informacji, najczęściej produkowanych na rosyjskie zlecenie.

Po informacji o rzekomych brakach paliwa i gotówki w Polsce, pojawiają się kolejne fałszywe informacje, których celem jest wprowadzenie paniki i strachu w naszym kraju.

Społeczeństwo naszego miasta, jak i całego województwa podkarpackiego jest szczególnie narażone na powielanie fałszywych informacji, głównie ze strachu związanego z bliskością granicy ukraińskiej.

W związku z tym apelujemy o zachowanie spokoju i weryfikacje swoich źródeł informacji! Poniżej podamy Wam kilka źródeł, które przekazują jedynie sprawdzone informacje, oczywiście nie są one jedynymi.

A są to:

Część podanych przez nas źródeł nadaje w języku angielskim, jednak można je automatycznie przetłumaczyć za pomocą przeglądarki.

Sami będziemy się starać informować Państwa o zweryfikowanych fałszywych informacjach.

Na razie, więc zdementujemy podstawowe, powielane, fałszywe informacje:

  1. W Polsce nie brakuje paliwa. Masowe tankowanie może jedynie utrudnić np. działanie służb porządkowych, prace rolnicze.
  2. Nie wybierajmy masowo pieniędzy. Polska bankowość nie jest zagrożona. Posiadanie dużej ilości gotówki w domu może być niebezpieczne w związku z możliwością występowania kradzieży.
  3. Polsce nie grozi skażenie radiacyjne z Czarnobyla. Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że obecnie nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. PAA stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju.
  4. Na naszym terenie nie odbywają się działania zbrojne. Stacjonowanie w pobliżu Rzeszowa wojsk amerykańskich jest związane z działaniami na Ukrainie, jednak na ten moment loty w naszej sferze powietrznej związane są z patrolowaniem jej.

Jeśli znajdziecie jakiś przykład jawnej dezinformacji zachęcamy do demaskowaniem jej wraz z hasztagiem #fakenewsalert.

Wszystkie osoby, które już przyjęły do siebie przybyszów z Ukrainy proszone są o zwrócenie uwagi czy owe osoby zarejestrowały się w punkcie recepcyjnym przy granicy. Jest to działanie obowiązkowe, które prawnie reguluje pobyt w naszym kraju.

Właśnie dostaliśmy od czytelnika informację, iż na przejściu granicznym w Medyce jest korek na kilka kilometrów. Szacowany czas oczekiwania na odprawę wynosi od 24 do 36 godzin.

Tekst: Julia Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Punkty recepcyjne na Podkarpaciu dla uchodźców z Ukrainy

W dniu wczorajszym, podczas konferencji wojewoda podkarpacki poinformowała o działających na Podkarpaciu punktach recepcyjnych dla uciekających przed wojną z Ukrainy. Jak poinformowała wojewoda, na granicy w Korczowej cztery punkty znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy oraz jeden przy dworcu PKP w Przemyślu.

Czytaj więcej

Ukraina zaatakowana przez Rosję!

W nocy Rosja zaatakowała Ukrainę. Eksplozje było słychać w wielu miastach Ukrainy. – Rosja przeprowadziła ataki artyleryjskie na infrastrukturę i straż graniczną – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraina wprowadziła stan wojenny.

Czytaj więcej

Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Od 22 do 28 lutego trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Każda osoba zainteresowana może w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w komendach policji, w sądach, prokuraturach, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych, czy organizacjach pozarządowych w całym kraju.

Czytaj więcej