Inwestycje

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-07-22, 08:26


Nowoczesne place zabaw, nowe dojazdy, parkingi, zieleń osiedlowa oraz oświetlenie – to efekt zrealizowanego przez Miasto Łańcut programu rewitalizacji przestrzeni międzyblokowych. Swój wygląd gruntownie zmieniły podwórka osiedli Trześnik, Słowackiego oraz Armii Krajowej.

Przypomnijmy, że w 2018 roku w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego został złożony wniosek o dofinansowanie dla inwestycji Miasta Łańcuta z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Natomiast końcem 2019 roku podpisano umowę w wyniku czego Miasto otrzymało środki na realizację projektu (pn. „Kompleksowa rewitalizacja na terenie ROF” w ramach RPO WP 2014-2020, Oś Priorytetowa VI „Spójność przestrzenna i społeczna”, Działanie 6.5 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne).

Wartość projektu ogółem: 103 715 304,05 zł
Wartość projektu ogółem Miasta Łańcuta: 15 218 400,00 zł
Wartość dofinansowania dla Miasta Łańcuta: 6 320 031,52 zł

Zakres rzeczowy projektu obejmował: rewitalizację Placu Sobieskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą, rewitalizację zabytkowego budynku przy ul. Piłsudskiego 70a w Łańcucie oraz rewitalizację i zagospodarowanie lasu Bażantarnia.

Jednym z elementów wspomnianego projektu była także rewitalizacja przestrzeni międzyblokowych na osiedlach mieszkaniowych na obszarze Śródmieścia i terenów przyległych. I tak modernizacją zostały objęte 3 osiedla mieszkalne w Łańcucie: Armii Krajowej, Trześnik oraz Słowackiego. Odnowione podwórka zyskały przyjazny dla mieszkańców wygląd.

Pracami kierował Wydział Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miasta w Łańcucie. Zakres prac był ogromny. Rewitalizacja przestrzeni osiedlowej w bardzo znaczący sposób poprawiła walory wizualne wszystkich trzech osiedli. Mieszkańcy otrzymali do dyspozycji zwiększoną ilość miejsc postojowych, dodatkową przestrzeń do spędzania wolnego czasu, nową infrastrukturę ciągów pieszych, nowe nawierzchnie asfaltowe i z kostki brukowej. Wszystkie prace w znaczący sposób podniosły nie tylko komfort zamieszkiwania na zrewitalizowanych osiedlach ale podniosły też bezpieczeństwo użytkowania tej przestrzeni przez pieszych i zmotoryzowanych – tłumaczy Adam Zebzda, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Łańcucie.

W ramach rewitalizacji na osiedlu Armii Krajowej wykonano: przebudowę dróg wewnętrznych w postaci wymiany nawierzchni wraz z podbudową, przebudowę dwóch zjazdów indywidualnych łączących drogę wewnętrzną z ul. Traugutta, dodatkowe miejsca postojowe, przebudowę chodników, uporządkowanie istniejącej zieleni, założenie trawników, montaż małej architektury (pergole, ławki, stoły z krzesłami, stojaki na rowery, itp.), ogrodzenie hydroforni, 3 wiaty śmietnikowe na nawierzchni z kostki brukowej, wymianę studni oraz latarni.

Prace na osiedlu Słowackiego obejmowały: przebudowę drogi wewnętrznej (wymiana nawierzchni wraz z podbudową), przebudowę zjazdu indywidualnego, budowę dodatkowych miejsc parkingowych, uporządkowanie istniejącej zieleni, nowe nasadzenia, założenie trawników, wykonanie wiaty śmietnikowej na nawierzchni z kostki brukowej, usytuowanie dwóch urządzeń fitness, huśtawki podwójnej oraz linowca, lokalizację pergoli, ławek, trzepaka, stolików do gry w szachy oraz stojaków na rowery, zmianę usytuowania i wymianę trzech sztuk latarni ulicznych oraz wymianę pozostałych latarni, przebudowę istniejącej sieci kanalizacji deszczowej oraz budowę przyłączy kanalizacji deszczowej.

Na osiedlu Trześnik wykonano: przebudowę drogi wewnętrznej (wymiana nawierzchni wraz z podbudową), przebudowę zjazdów, budowę dodatkowych miejsc parkingowych, uporządkowanie istniejącej zieleni, nowe nasadzenia, założenie trawników, 4 wiaty śmietnikowe na nawierzchni z kostki brukowej, dwie siłownie plenerowe, pergolę, ławki, stoliki do gry w szachy oraz stojaki na rowery, a także budowę sieci kanalizacji deszczowej.

Rewitalizacja osiedla Trześnik, którą Miasto Łańcut mogło zrealizować dzięki współpracy z ROF, była najlepszą inwestycją w 2020 roku. Wykonane prace w znaczący sposób poprawiły jakość życia mieszkańców osiedla oraz wpłynęły na poprawę wizerunku miasta – tłumaczy Radna Miasta, Marta Szubart.

Na etapie projektowania, w ramach konsultacji społecznych mieszkańcy osiedli objętych rewitalizacją zgłaszali swoje uwagi i propozycje do projektu rewitalizacji. W większości przypadków wnioski mieszkańców zostały uwzględnione i znalazły swoje odzwierciedlenia jako zmiany w projektach – informuje Adam Zebzda, dyrektor MZB w Łańcucie. – Po zakończonej rewitalizacji Miejski Zarząd Budynków w Łańcucie dba o utrzymanie terenów zielonych i powstałych elementów małej architektury, aby mogły jak najdłużej służyć nie tylko mieszkańcom tych osiedli, ale wszystkim mieszkańcom Łańcuta oraz gościom odwiedzającym nasze miasto – dodaje.

  • Tekst: Sylwia Markowicz-Hołub
  • fot. Piotr Dubiel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

W Łańcucie powstanie tor rowerowy typu „pumptruck”

Miasto Łańcut planuje budowę toru rowerowego typu „pumptruck”. Ma on powstać w miejscu boiska do piłki nożnej w dzielnicy Podzwierzyniec. Oprócz asfaltowego toru znajdzie się tu również miejsce odpoczynku, mała architektura, a także chodnik.

Czytaj więcej

Umowa na budowę hali sportowej przy SP3 podpisana

12 kwietnia 2022 r. odbyło się spotkanie, na którym podpisana została umowa na wykonanie hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 3 w Łańcucie. Umowę zawarło Miasto Łańcut z firmą AJ Profibud.

Czytaj więcej

Ogłoszono przetarg na budowę łącznika

Przypomnijmy, że końcem ubiegłego roku wśród rządowego programu budowy 51 obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich znalazła się długo wyczekiwana inwestycja – budowa łącznika pomiędzy autostradą A4 a DK94. 23 marca 2022 roku Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na budowę wschodniej obwodnicy Łańcuta.

Czytaj więcej