Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-10-29, 11:27


27 listopada w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie został wystawiony spektakl „Kwiat paproci” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Autorem sztuki jest Michał Szymaniak, natomiast reżyserem Martyna Łyko.

Widowisko nawiązuje do starej słowiańskiej baśni oraz współczesnej historii ujętej w konwencji realizmu magicznego.

„Kwiat paproci” to multimedialne widowisko, wystawione przez aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej i tancerzy z zespołów O.de.la (taniec współczesny) i Rudki (taniec ludowy). Tancerze to młodzi ludzie u progu życia.

„Kwiat Paproci” to baśń magiczna, nie tylko dla dzieci. Opowieść o młodzieńcu szukającym kwiatu paproci znana jest Polakom z zapisu Ignacego Kraszewskiego, zaś sam przekaz jest wspólny dla krajów sąsiadujących i przypomina o wspólnych słowiańskich korzeniach.

Interpretujemy dawne zwyczaje przyrównując je do naszych, dzisiejszych. Tworząc wychodzimy od gotowych form, jakimi są: baśń, oraz pieśni i tańce pochodzące z repertuaru zespołu ludowego i zastanawiamy się nad formami teatru teraźniejszego jak i przyszłego – tłumaczą aktorzy.
Łączymy to co znamy, z tym co w przyszłości będzie wprawiać nas w ruch. Wychodzimy ze strefy komfortu, badamy obrany materiał, poddajemy go interpretacji i w pełnym zaufaniu, w nowej formie, oddajemy go w ręce widowni – dodają.

Spektakl został zrealizowany w ramach Przestrzeni Sztuki – pilotażowego programu powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury. Projekt Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

  • Obsada: Barbara Napieraj/ Justyna Król, Mateusz Marczydło, Anna Demczuk, Paweł Gładyś, tancerze z zespołu: Rudki
  • Autor: Michał Szymaniak
  • Reżyseria: Martyna Łyko
  • Scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska
  • Choreografia: Tobiasz Sebastian Berg
  • Inspicjent: Anna Jochym
  • Muzyka: Kamil Tuszyński
  • Projekcje video: Anastasiia Vorobiova

fot. E. Soński

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

„W Kręgu Pogranicza” po raz szesnasty

To już XVI edycja tych artystycznych spotkań. Po raz drugi miejscem spotkania dla artystów stała się malownicza wieś na pograniczu Płaskowyżu Kolbuszowskiego i Doliny Sanu, w północno-wschodniej części województwa podkarpackiego – Brzóza Królewska.

Czytaj więcej

Wystawa „Łańcucian drogi do Niepodległości” czynna do 30 listopada

Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasto Łańcut zrealizowało projekt, który zakładał realizację trzech zadań.

Czytaj więcej

Piątkowy wieczór poetycko-muzyczny w wykonaniu Weny

„Nie opuszczaj nas”, czyli kolejny wieczór poetycko-muzyczny w wykonaniu Koła Lirycznego Wena. Tematem przewodnim były tęsknota za latem oraz smutek jesieni.

Czytaj więcej