Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-02-25, 11:55


W mijającym miesiącu już kilkanaście osób zgłosiło się do Komendy Powiatowej w Łańcucie, w celu zgłoszenia oszustw, których padły ofiarami, za pośrednictwem Internetu.

Wśród typowych oszustw związanych z wyłudzaniem (pod pretekstem sprzedaży) pieniędzy na popularnych serwisach internetowych znalazł się również przypadek phisingu, czyli wyłudzenia danych dotyczących m.in.: kont bankowych i kart kredytowych.

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie:

Mechanizm tych przestępstw był podobny. Ze sprzedającym lub kupującym kontaktował się oszust za pomocą jednego z internetowych komunikatorów. Przestępca prosił o dokonanie płatności lub o możliwość zapłaty przez serwis ogłoszeniowy. Aby jednak transakcja doszła do skutku, pokrzywdzony musiał podać do weryfikacji dane karty kredytowej lub zalogować się do swojego banku na stronie, którą w linku wysyłał mu przestępca. To wystarczyło, żeby z karty czy konta oszust pobrał pieniądze.

W oszustwach Internetowych pokrzywdzeni stracili od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. 

Policja ostrzega:

Oszuści coraz częściej wykorzystują fałszywe strony bankowości internetowej czy operatorów płatności, aby uzyskać dostęp do naszego konta. Dlatego pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne. Nie podawajmy również danych z karty kredytowej na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła.

Źródło: KPP Łańcut

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Centrum Medyczne realizuje projekt dla mieszkańców powiatu łańcuckiego

„Centrum Medyczne w Łańcucie” Sp. z o.o. realizuje projekt „Program badań przesiewowych w zakresie wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców Powiatu Łańcuckiego”.

Czytaj więcej

Uwaga na lodowe sople!

Zwisające z dachów sople lodowe stwarzają ogromne zagrożenie. Szczególnie niebezpiecznie mogą być w miejscach, gdzie przemieszcza się wiele osób.

Czytaj więcej

Ruszyło głosowanie na Polskie Drzewo Roku 2021

Lipa św. Jana Nepomucena rosnąca w Dulczy Wielkiej, w powiecie mieleckim, na Podkarpaciu, została polskim kandydatem do tytułu Europejskiego Drzewa Roku. Wiejska Dobrodziejka – bo tak lipę nazywają okoliczni mieszkańcy – walczy o ten prestiżowy tytuł z 13 innymi finalistami z całej Europy.

Czytaj więcej