Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-02-18, 07:49


Lipa św. Jana Nepomucena rosnąca w Dulczy Wielkiej, w powiecie mieleckim, na Podkarpaciu, została polskim kandydatem do tytułu Europejskiego Drzewa Roku. Wiejska Dobrodziejka – bo tak lipę nazywają okoliczni mieszkańcy – walczy o ten prestiżowy tytuł z 13 innymi finalistami z całej Europy.

Lipa została laureatką jubileuszowego X Konkursu na Polskie Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja, zdobywając rekordową liczbę 15346 głosów. Na potrzeby kolejnego – europejskiego już – etapu konkursu, lipa nazwana została Wiejską Dobrodziejką.

Dawnym polskim zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było z naszą lipą, a może to zasługa ptaków? Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej! – czytamy w konkursowym opisie drzewa.

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku potrwa do 28 lutego br.

Swój głos będzie można oddać na oficjalnej stronie konkursu Tree of The Year: https://www.treeoftheyear.org/

Opis lipy będącej polską kandydatką w tym plebiscycie, znajdą Państwo TUTAJ.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Tunel pod przejazdem kolejowym ma być gotowy za dwa lata.

Od wielu lat w łańcuckim dyskursie publicznym obecna jest dyskusja nt. budowy tunelu pod przejazdem kolejowym w Łańcucie.

Czytaj więcej

Od wczoraj możesz rozliczyć swój PIT! #PoliczSięZŁańcutem

Od 15.02 do 30.04.2021 r. mamy czas na rozliczenie podatku dochodowego. Warto pamiętać, że podatek odprowadzany w Łańcucie przyczynia się do rozwoju miasta.

Czytaj więcej

Rusza kampania #PoliczSięZŁańcutem

Wpływy z PIT to bardzo ważne źródło dochodów budżetu miasta. Rusza kampania informacyjna, która ma zachęcić mieszkańców do składania deklaracji podatkowych w Łańcucie. Zeznania podatkowe można składać od poniedziałku 15 lutego.

Czytaj więcej