Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-12-01, 12:30


Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza w piątek 2 grudnia na XVI spotkanie „Łańcuckiej Resursy Kultury Pamięci”. W trakcie wydarzenia zostaną zaprezentowane pamiętniki Jerzego Potockiego – pułkownika Wojska Polskiego, ziemianina, senatora II RP i dyplomaty. Spotkanie poprowadzi Piotr Jegliński – dyrektor Wydawnictwa Editions Spotkania.

Wspomnienia drugiego z braci z czwórki braci Potockich to barwne opowieści, będące bogatym, pełnym faktów historycznych, barwnych opisów i anegdot, komentarzem do czasów walk o wolność Polski i starań o jej utrzymanie. Autor z racji pełnionych w dyplomacji polskiej II RP funkcji, scharakteryzował polskie stosunki w czasach międzywojennych, zarówno w kontekście stosunków wewnętrznych, jak również w odniesieniu do spraw o międzynarodowej randze – informuje Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Pamiętniki są źródłem wiedzy o stosunkach wewnętrznych, ich uwarunkowaniach międzynarodowych w okresie międzywojennym oraz pierwszych latach wojny. Umożliwiają one poznanie sposobu organizacji i działania polskiej dyplomacji w tym okresie, pokazując, jak ważna dla tego pokolenia była wolność i niepodległość Polski i z jakim oddaniem pełniło ono służbę dla niej.

Wydarzenie odbędzie się w Sali Balowej d. Kasyna Urzędniczego (wejście od ul. Zamkowej). Początek o godz. 18:00.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

„Zemsta” w Miejskim Domu Kultury

Po kilku miesiącach intensywnych przygotowań, działający przy Miejskim Domu Kultury w Łańcucie Teatr Nowa Lutnia, w piątkowy wieczór zaprezentował „Zemstę” Aleksandra Fredry, w reżyserii Elżbiety Winiarskiej.

Czytaj więcej

Weekend za pół ceny w łańcuckim Zamku

Muzeum-Zamek w Łańcucie po raz kolejny przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”. W najbliższy piątek, sobotę i niedzielę turyści będą mogli kupić wybrane bilety z 50% zniżką.

Czytaj więcej

Łańcuckie zespoły taneczne wróciły z Mistrzostw Świata

Od 14 do 19 listopada odbywały się w Zielonej Górze IDO WORLD SHOW DANCE CHAMPIONSHIPS. W wydarzeniu tym uczestniczyły dwa zespoły taneczne z Łańcuta- „Iskierka” oraz „Gracja”.

Czytaj więcej