Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-10-16, 13:18


W 2018 roku obchodziliśmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a w tym roku obchodzimy już konkretnie stulecie Bitwy Warszawskiej.

Łańcut jako miasto posiada bardzo bogatą historię związaną właśnie z tym okresem, szczególnie z mieszkańcami, którzy uczestniczyli bezpośrednio w walkach odzyskania niepodległości, ale również miały tu miejsce wydarzenia związane z tym okresem m.in. zorganizowano w Łańcucie obóz jeniecki żołnierzy ukraińskich Symona Petlury, którzy wsparli Polaków w wojnie polsko-bolszewickiej.

Zrodził się taki pomysł, aby w partnerstwie z Miejskim Domem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną, Muzeum-Zamkiem oraz Fundacją stworzyć, taki projekt, który przybliży mieszkańcom okres związany z odzyskaniem niepodległości – tłumaczy Adam Hadław, prezes zarządu Fundacji Podkarpacki Instytut Edukacji Społecznej.

Projekt składa się z trzech części. Pierwszą z nich była projekcja filmu „Piłsudski” z wykładem historyka. Druga część to ścieżka dydaktyczna oraz trzecia: wystawa, która skoncentrowana będzie na czterech wątkach historycznych: powstanie narodowe, I wojna światowa, okoliczności odzyskania niepodległości oraz wojna polsko-bolszewicka z kluczowym etapem Bitwy Warszawskiej. Wystawa rozpocznie się dziś o godzinie 17:30 w MBP.

Wspomniana ścieżka dydaktyczna „Łańcuckie ślady walk o odzyskanie niepodległości” to szlak pieszy wiodący po terenie miasta Łańcuta. Na trasie znajdują się m.in. miejsca i obiekty związane z mieszkańcami Łańcuta i uczestnikami walk.

Uczestnicy projektu na ścieżce dydaktycznej

Ścieżka ma długość ok. 4,3 km, a na jej pokonanie potrzeba ok. 1,5 godziny czasu. Spacer po mieście ułatwia stworzona mapa, na której zostało oznaczonych 16 miejsc z ciekawą i bogatą historią.

W dniu dzisiejszym uczniowie jednej z łańcuckich szkół mieli tę przyjemność przejść się szlakiem i zapoznać się z historią poszczególnych obiektów – historię przybliżyła Joanna Kluz, Kierownik Działu Historii Miasta i Regionu Muzeum-Zamek w Łańcucie. Głównym przewodnikiem był natomiast Adam Hadław, prezes zarządu Fundacji Podkarpacki Instytut Edukacji Społecznej.

Na zdj. od lewej: Adam Hadław, członek grupy rekonstrukcyjnej, Joanna Kluz

Mapka będzie dostępna nie tylko mieszkańcom, ale również turystom odwiedzającym Łańcut.

Ciekawostką jest, że mapka posiada kod QR, który po zeskanowaniu przeniesie nas na stronę Urzędu Miasta, gdzie znajduje się więcej informacji.

Inauguracyjnemu przejściu towarzyszyła grupa rekonstrukcyjna, która zaprezentowała mundury wojskowe z tej epoki.

Pięciu członków grupy rekonstrukcyjnej w mundurach wojskowych

Organizatorami tego projektu są: Miasto Łańcut, Miejski Dom Kultury w Łańcucie, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum-Zamek w Łańcucie, a także Fundacja Podkarpacki Instytut Edukacji Społecznej.

Projekt „Łańcucian drogi do niepodległości” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

fot. E. Soński

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Od dziś obowiązują godziny dla seniorów

Od 15 października w godzinach 10-12 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie obowiązują godziny dla seniorów. Dotyczą one osób powyżej 60. roku życia.

Czytaj więcej

Przy łańcuckim szpitalu powstał punkt pobrań wymazów na COVID-19

Przy Centrum Medycznym w Łańcucie powstał punt pobrań wymazów na COVID-19 z nosogardzieli lub gardła. Punkt znajduje się przy szpitalu, ul. Paderewskiego 5, budynek 2a.

Czytaj więcej

Epidemia w Łańcucie – raport

4394 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce i 334 w województwie podkarpackim, w tym 10 osób z powiatu łańcuckiego – to dzisiejsze dane z raportu Ministerstwa Zdrowia. Zmarło 35 osób, u których potwierdzono COVID-19. 8 z nich to mieszkańcy Podkarpacia. Wśród nich także mieszkaniec Łańcuta.

Czytaj więcej