Miasta partnerskie to jedna z form współpracy międzynarodowej, która ma na celu rozwój, wymianę i wzajemną pomoc m.in. w takich dziedzinach, jak kultura i gospodarka. Swoje miasta partnerskie ma także Łańcut, który docenia znaczenie międzynarodowej współpracy dla rozwoju lokalnego. Dlatego też, od lat utrzymuje bliskie relacje z miastami partnerskimi.
Kontakty zagraniczne to ważny element w rozwoju miast. Łańcut niewątpliwie dba o ich pogłębianie. Dowodem na to jest zawieranie umów z miastami partnerskimi. Współpraca ta polega na wymianie m.in. informacji, praktycznych doświadczeń, czy realizacji wspólnych przedsięwzięć kulturalnych i sportowych.
Miasto Łańcut nawiązało trwałe partnerstwo z różnymi miastami, które są kluczowymi partnerami na drodze do globalnej współpracy. Jest również współinicjatorem powstania „Stowarzyszenia Historycznych Miast Europy” zrzeszającego miasta, w których odbywały się spotkania prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej, a są to: Levoča (Słowacja), Litomyśl (Czechy), Piran (Słowenia), Keszthely (Węgry) i Łańcut (Polska).
3 maja 2002 roku, po wcześniejszej wieloletniej współpracy podpisano umowę z miastem węgierskim Baktalórántháza. Jest to malownicza miejscowość położona w północno- wschodniej części Węgier. Liczba mieszkańców to ponad 4 tysiące. Kolejnym miastem partnerskim, z którym nawiązano w 2002 roku współpracę jest Balmazújváros, miasto położone w środkowych Węgrzech, liczące ponad 17 tysięcy mieszkańców. Łańcut przyjął również deklarację o współpracy z miastem Levoča na Słowacji. Umowę podpisano 20 sierpnia 2003 roku. Levoča jest jednym z najważniejszych partnerów Łańcuta, znajdującym się na Słowacji. Liczy około 14 tysięcy mieszkańców. Rok później, bo 9 czerwca miasto zawarło kolejną współpracę. Tym razem z ukraińskim miastem Umań, liczącym blisko 83 tysiące mieszkańców.
Współpraca Łańcuta z tymi miastami partnerskimi przyczynia się do wymiany kulturowej, gospodarczej i turystycznej. Ta transgraniczna współpraca umacnia więzi między społecznościami, promuje wzajemne zrozumienie i tworzy nowe możliwości rozwoju dla wszystkich zaangażowanych stron.
Zapraszamy na materiał, w którym wypowiadają się m.in. przedstawiciele miast partnerskich.
Więcej na temat współpracy transgranicznej samorządów Łańcuta i miast partnerskich.
Tekst: Sylwia Markowicz-Hołub
Komentarze
Byłem naprawdę szczęśliwy, że znalazłem to miejsce . Wielu autorom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Czuję, że powinienem wyrazić uznanie za Twój trud. Będę polecał to miejsce i częściej wpadał, żeby poczytać nowe rzeczy.
Dobry i ciekawy wpis. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę ,by się wypowiadać na poruszany przez siebie temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Czuję, że powinienem wyrazić uznanie za Twój trud. Będę polecał to miejsce i często wpadał, aby poczytać nowe posty.