Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-01-25, 12:00


W połowie grudnia minionego roku, rzeszowskie wydawnictwo Edytorial, przekazało do rąk czytelników pozycję o dziejach Straży Pożarnej na terenie Łańcuta.

„W SŁUŻBIE SPOŁECZEŃSTWU I TRADYCJI PRZEZ WIEKI NA ZIEMI ŁAŃCUCKIEJ” (R. Poterek, T. Gałczyńska) to rozległa publikacja prezentująca dzieje straży pożarnej na przestrzeni prawie 150 lat. Ubogacona wieloma fotografiami, które obrazują skalę zachodzących w tym czasie zmian.

Jak mówi jeden z autorów książki, Roman Poterek:

Od roku 2016 narodziła się myśl napisania książki, publikacji gdzie będzie zawarta cała
geneza powstania straży pożarnej , historia, jej rozwój, powstanie PSP, różne wspomnienia ludzi, sylwetkę komendantów , historia zarządu powiatowego ZOSP oraz rozwój działalności jednostek OSP oraz wykaz pracowników komendy od roku 1952 na ziemi łańcuckiej.

Pan Roman, po 20 latach służby w powiecie leżajskim, od 2009 r. do 2018 r. pełnił funkcję powiatowego komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie. W powstaniu publikacji wspierało go wiele osób, ale przede wszystkim był to Janusz Pawlak z powiatu łukowskiego, który dysponował ogromnym zapleczem materiałów na temat historii strażackiej; Zbigniew Trześniowski, który wspomógł projekt posiadanymi szkicami pojazdów i własnymi wspomnieniami oraz Teresa Gałczyńska, która została współredaktorką książki.

OKŁADKA PUBLIKACJI

Po pozyskaniu środków z projektu stworzonego przez Urząd Marszałkowski, udało się wydać książkę w twardej oprawie i 1000 egzemplarzy (w przeciwieństwie do wcześniejszego nakładu 100 sztuk w miękkiej oprawie). Wydawcą publikacji zostało wydawnictwo Edytorial, które na swoim Facebookowym profilu w ten sposób prezentuje publikację:

Ukazała się książka, która przedstawia dzieje straży pożarnej na ziemi łańcuckiej w latach 1876–2020, a więc od formowania się straży ogniowych aż po współczesność.
Na książkę składa się czternaście rozdziałów, będących efektem wielu miesięcy pracy nad badaniem dziejów OSP ziemi łańcuckiej. Podjęte zagadnienia, tematy pozwalają na zgłębienie historii tej konkretnej jednostki. Treść dopełniają zdjęcia, które dokumentują dokonania strażaków, podejmowane przez nich działania, ale także wyposażenie jednostki, które zmieniało się na przestrzeni lat. Celem opracowania jest zachowanie dla pamięci potomnych dorobku, zasług poszczególnych jednostek regionu łańcuckiego.

Książka nie będzie dostępna w sprzedaży. Trafi do społeczeństwa strażackiego, do młodzieży, szkół, bibliotek i wielu innych ludzi i instytucji, gdzie ma pełnić rolę źródła historii i współczesności pożarnictwa na terenie Łańcuta.

Podsumowując, swój opis publikacji, autor nawiązał do jej wstępu:

”Czy jest czyn szlachetniejszy, służba szczytniejsza, jak nieść pomoc drugiemu człowiekowi?”. Te słowa trzeba je odnieść o działalności strażaków, którzy ochotniczo, jak i zawodowo wypełniają swoją misję. Takie stwierdzenie ma swoje realne przyczyny, jako że służba ta nieodłącznie kojarzona jest z niesieniem, często z naruszeniem własnego życia i zdrowia, pomocy potrzebującym. Niniejsze wydawnictwo jest przyczynkiem do refleksji, na jaką brakuje czasu w wirze codziennych obowiązków. Pomyślmy zatem, ile to razy strażacy na bacząc na grożące im niebezpieczeństwo, walczyli z żywiołami przyrody – ogniem, wodą, ratując ludzi i ich dobytek oraz to, co jest najcenniejsze – życie.

 Tekst: Julia Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Wyjątkowy Łańcut w obiektywie Edwarda Sońskiego

Zapraszamy na wyjątkową, fotograficzną podróż uliczkami naszego miasta.

Czytaj więcej

DOC. – Ze Stali

Teledysk do utworu „Ze Stali” w całości stworzony jest przez oraz dla służb medycznych walczących na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Jego premiera odbyła się w sobotę (16.01.2021) o godzinie 19:00 na kanałach społecznościowych zespołu.

Czytaj więcej

Łańcuckie znaleziska zakonserwowane

Odnalezione pamiątki historyczne z Łańcuta zyskały nowe życie. Można je oglądać w krośnieńkim Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych.

Czytaj więcej