Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-05-04, 09:04


W dniu wczorajszym w Łańcucie miały miejsce główne obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, a także służb mundurowych.

Uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej. Na jej podstawie przyjęto trójpodział władzy: prawodawcza, wykonawcza i sądownicza. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć obowiązywała zaledwie przez 14 miesięcy, to była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 r. Podczas II wojny światowej zostało zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich. Zakazane było również w PRL. Wyjątkiem był 1981 r., czas „karnawału Solidarności”, kiedy to obchody 190. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się legalnie, choć pod czujnym okiem SB. Od 1990 r. 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

W Łańcucie uroczystości związane z Narodowym Świętem Konstytucji 3 Maja odbyły się w dniu wczorajszym. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele farnym, po której uczestnicy przemaszerowali pod tablice upamiętniające 100. i 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gdzie złożono kwiaty. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, a także służb mundurowych.

Podczas uroczystych przemów podkreślono wagę i znaczenie Konstytucji 3 Maja dla historii Polski oraz przypomniano o potrzebie pielęgnowania wartości, jakimi kierowali się twórcy konstytucji.

Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Łańcucie przyciągnęły liczne grono mieszkańców miasta, którzy chętnie wzięli udział w uroczystościach, wyrażając swój szacunek dla dziedzictwa narodowego i patriotyzmu.

  • Tekst: Sylwia Markowicz-Hołub
  • Fot. Piotr Dubiel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Święto Patrona w Szkole Podstawowej nr 3 w Łańcucie – fotorelacja

21 kwietnia Szkoła Podstawowa nr 3 obchodziła Święto Patrona – 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie. Poniżej zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Czytaj więcej

Sprawozdanie z LX Sesji Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji

W dniu 26 kwietnia br. odbyła się LX Sesja Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji W obradach uczestniczyło 12 Radnych. Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z posiedzenia.

Czytaj więcej

Antoni Duda- Dziewierz bohaterem XVII Spotkania Łańcuckiej Resursy Kultury Pamięci

Wczoraj- 25 kwietnia o godz. 18:00 odbyło się XVII Spotkanie Łańcuckiej Resursy Pamięci, podczas, którego przybliżona została historia i sylwetka, wieloletniego Dyrektora Muzeum Zamku w Łańcucie- Antoniego Dudy-Dziewierza.

Czytaj więcej