Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-11-23, 11:40


Z okazji 60-lecia Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odsłonięto pamiątkowy fortepian. Jest to nie tylko symbol muzyki, ale także nowa atrakcja turystyczna miasta. Autorem pomysłu jest Burmistrz Miasta Łańcuta Rafał Kumek, a autorem projektu architekt wnętrz Wrzesław Żurawski. Społeczeństwo Miasta Łańcuta w ten sposób chce oddać hołd tym wszystkim, którzy przez 60 lat tworzyli tę imprezę muzyczną.

Instalacja znajduje się na Placu Sobieskiego. Oglądającym ma przypominać historię Dni Muzyki Kameralnej, a także twórców i dyrektorów, którzy od lat sześćdziesiątych tworzyli renomę tego muzycznego święta.

Na uroczystość odsłonięcia fortepianu, którą uświetnił występ zespołu Rzeszowskich Filharmoników, przybyli licznie zaproszeni goście.

Ważący prawie tonę fortepian stał się obiektem zainteresowania mieszkańców. Projektantem jest Wrzesław Żurawski architekt wnętrz i miejski radny, wykonawcą natomiast Piotr Cisek.

Po oficjalnym odsłonięciu goście zostali zaproszeni do Miejskiego Domu Kultury na dalszą część uroczystości, gdzie wyświetlono reportaż produkcji Telewizji Łańcut „Muzyczny Festiwal we wspomnieniach łańcucian”. Kilkunastominutowy dokument pokazuje jak Festiwal zmieniał się na przestrzeni tych sześćdziesięciu lat i jaki miał wpływ na rozwój miasta.

Po premierze rozpoczął się koncert  Mateusza Krzyżowskiego – półfinalisty tegorocznego XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, któremu towarzyszył rzeszowski kwintet Filharmonii Podkarpackiej.

Na skrzydle fortepianu umieszczono napis: Januszowi Ambrosowi, kierownikowi artystycznemu Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Rzeszowie, Józefowi Maroniowi, dyrektorowi Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Rzeszowie, Antoniemu Dudzie-Dziewierzowi, dyrektorowi Muzeum-Zamku w Łańcucie, Twórcom Dni Muzyki Kameralnej w 60 rocznicę 1961-2021 – Łańcucianie. Bogusławowi Kaczyńskiemu, Honorowemu Obywatelowi Miasta Łańcuta. Od czoła fortepianu: Dyrektorom i Pracownikom Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

W sobotę uroczyste odsłonięcie pamiątkowego fortepianu

W najbliższą sobotę (20 listopada) zapraszamy na uroczyste odsłonięcie pamiątkowego fortepianu, który powstał w naszym mieście z okazji Jubileuszu 60-lecia Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

Czytaj więcej

Obchody Dnia Niepodległości w Łańcucie

W ubiegły czwartek mieliśmy okazję świętować 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj więcej

Kolejne zabytkowe dzieła powróciły do Muzeum-Zamku w Łańcucie

Po 77 latach do Zamkowej Biblioteki, dzięki staraniom Fundacji Rodziny Blochów z USA, powróciły kolejne dzieła rozproszone podczas II wojny światowej.

Czytaj więcej