Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-09-21, 11:15


Początek września rozpieszczał Polaków wyjątkowo letnią pogodą i słonecznymi dniami. Nie zmienia to jednak faktu, że zbliża się pierwszy dzień jesieni.

Jednym jesień kojarzy się z kolorowymi liśćmi na drzewach, które tworzą bajkowy krajobraz nazywany złotą jesienią – idealna sceneria do sesji zdjęciowych i długich spacerów. Innym z koniecznością zmiany garderoby oraz długimi wieczorami. Pewne jest, że dni będą coraz krótsze, a temperatury coraz niższe.

Data pierwszego dnia kalendarzowej jesieni jest co roku taka sama – 23 września. Już za dwa dni wszyscy miłośnicy jesieni będą mogli oficjalnie triumfować nadejście ich ulubionej pory roku. W mediach społecznościowych zapewne pojawią się zdjęcia w ciepłych swetrach, z kocami oraz herbatą z miodem i cytryną w dłoni, zrobione na tle dyni oraz kolorowych liści.

Kalendarzowa jesień potrwa do 22 grudnia, kiedy to oficjalnie rozpocznie się zima.

W tym roku jesień kalendarzowa zbiega się z jesienią astronomiczną. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Pierwszy dzień jesieni astronomicznej, w tym roku wypada również 23 września, ale jest to ruchoma data, która zależy od położenia Słońca względem Ziemi na niebie.

Meteorolodzy wyróżniają jeszcze trzy rodzaje jesieni: fenologiczną, termiczną i meteorologiczną.

  • Jesień fenologiczna – związana z cyklem rozwojowym przyrody. Początek: kwitnienie wrzosu zwyczajnego, dojrzewanie kasztanowca zwyczajnego i borówki brusznicy.
  • Jesień termiczna – związana z wysokością temperatur. Początek: średnia temperatura dobowa pozostaje w zakresie od 5 do 15 stopni.
  • Jesień meteorologiczna – trwa od 1 września do 30 listopada. Daty wyznaczone przez meteorologów.
Liście, fot. arch. TV Łańcut

Tekst: S. Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Sierpniowy Biuletyn Miejski

Czy widzieliście już sierpniowy Łańcucki Biuletyn Miejski? Jeśli nie, to zapraszamy do zapoznania się z wersją elektroniczną.

Czytaj więcej

Jesienna akcja szczepienia lisów

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej od 21 września do 3 października 2023 r. jesiennej akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepienie obejmie w całości teren województwa podkarpackiego.

Czytaj więcej

Beatyfikacja Rodziny Ulmów [wideo]

10 września 2023 roku odbyła się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Markowska rodzina, 24 marca 1944 roku, została zamordowana przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom. Uroczystość beatyfikacyjna miała miejsce w Markowej, gdzie Ulmowie mieszkali i gdzie zostali zamordowani.

Czytaj więcej