Informacje dla turystów

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-01-09, 09:31


W Muzeum-Zamek w Łańcucie, w budynku d. Oranżerii (Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego) powstał pokój wyciszenia, przeznaczony dla osób, które ze względu na swoje szczególne potrzeby wymagają krótkiego wypoczynku i odreagowania napięć. Każdy może z niego skorzystać, bez względu na wiek.

Pokój został urządzony w jednym z pomieszczeń stanowiących wcześniej zaplecze budynku. Jego kształt umożliwił wydzielenie w nim stref dla osób w różnym wieku i o zróżnicowanych potrzebach. Pomieszczenie utrzymane w neutralnych kolorach, zostało wyposażone w sposób przyjazny i umożliwiający wybór sposobu odpoczynku zarówno dla dzieci, jak również dla dorosłych. Wygodne fotele, pufy, tekstylia o różnych fakturach czy zabawki sensoryczne i rehabilitacyjne pomogą zredukować poziom stresu, zmniejszyć uczucie niepokoju oraz ułatwić koncentrację osób nadwrażliwych na bodźce sensoryczne. Pokój wyciszenia to również miejsce, z którego mogą skorzystać rodzice karmiący najmłodsze dzieci – tłumaczy Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie.

fot. MZ Łańcut

Dzięki tej inicjatywie osoby wysoko wrażliwe i rodzice z małymi dziećmi poczują się bezpieczniej oraz bardziej komfortowo. Pokój wyciszenia został odpowiednio oznakowany, a drogę do niego dodatkowo wskażą pracownicy Muzeum.

Adaptacja pomieszczenia w dawnej Oranżerii była możliwa dzięki realizacji w Muzeum przedsięwzięcia grantowego „Klucz – program dostępności Muzeum – Zamek w Łańcucie”, w ramach projektu Kultura bez Barier, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Wysokość grantu przyznanego Muzeum w ramach projektu wynosi 229 180,68 zł. Program „Klucz” to szereg działań ukierunkowanych na zwiększenie dostępności oferty kulturalnej oraz obiektów Muzeum dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z
niepełnosprawnościami. Odbiorcami działań są również rodziny, opiekunowie, terapeuci, specjaliści, osoby ze społeczności lokalnej Muzeum.

fot. MZ Łańcut

Komentarze

[…] W ramach grantu w wysokości 229 180, 68 zł zostały doposażone obiekty muzealne, zorganizowano cykl wydarzeń dla różnych grup społecznych, a także podniesiono kompetencje kadr instytucji. Wśród tych działań znalazła się również aranżacja pokoju wyciszenia, o którym pisaliśmy TUTAJ. […]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Które alejki parkowe będą odśnieżane?

Nawet najpiękniejszy ogród, park czy skwer zachwyca kolorami i zapachami tylko przez część miesięcy w roku. Nie oznacza to jednak, że nie można z niego korzystać zimą. Co prawda śnieg jeszcze nie spadł, ale łańcuckie Muzeum już przygotowuje się do odśnieżania.

Czytaj więcej

W Łańcucie powstało Centrum Informacji Turystycznej

Jeszcze początkiem wakacji, Miasto Łańcut otworzyło Centrum Informacji Turystycznej. Mieści się tuż przy południowej ścianie budynku Synagogi, przy ul. 3 Maja.

Czytaj więcej

Weekend za pół ceny w łańcuckim Zamku

Muzeum-Zamek w Łańcucie po raz kolejny przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”. W najbliższy piątek, sobotę i niedzielę turyści będą mogli kupić wybrane bilety z 50% zniżką.

Czytaj więcej