Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-11-15, 14:13


Od początku sierpnia trwały prace archeologiczne w centralnym punkcie naszego miasta- na miejskich Plantach, gdzie poszukiwane były fundamenty rozebranego tuż przed I wojną światową Ratusza miejskiego.

Ratusz do czasów demontażu był punktem centralnym w Łańcucie. O jego historii można dowiedzieć się z materiału, który przygotowaliśmy jakiś czas temu we współpracy z Panią Joanna Kluz – Kierownik działu Historii Miasta i Regionu Muzeum-Zamku w Łańcucie. Film dostępny TUTAJ.

Miasto Łańcut planuje rewitalizację miejskiego Rynku, ale by można było ją rozpocząć, wcześniej należy spełnić warunki stawiane przez Podkarpackiego Konserwatora Zabytków – czyli wykonać prace archeologiczne.

Po kilku miesiącach prac odnaleziono m.in.: fragmenty fundamentów, wejście do piwnicy, dwa mury, elementy pieca grzewczego. O przebiegu poszukiwań pisaliśmy TUTAJ.

Prace archeologiczne zostały zakończone, a od paru dni można zaobserwować proces zasypywania wykopalisk. Dlaczego są one zakrywane warstwą ziemi i czy zostaną wyeksponowane odnalezione fragmenty Ratusza?

Krótkiego komentarza udzielił nam Zastępca Burmistrza Miasta- Michał Mglej:

Nie chcielibyśmy niczego przeoczyć czy zatracić tego, co może być cenne i stanowić element naszego dziedzictwa. W wyniku badań przeprowadzonych przez Panią archeolog Ewę Kędzierska, udało się odkryć fundament historycznego Ratusza oraz wiele pomniejszych pamiątek, jak monety, pieczęci czy naczynia. Obecnie teren jest porządkowany. Znaczna część została już zasypana, natomiast najbardziej wartościowe miejsce, gdzie widać ślady Ratusza, zostanie zabezpieczone. W przyszłości chcielibyśmy przeznaczyć je pod ekspozycję, by było dostępne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Tekst: Julia Kułak

Komentarze

Ja pisze:

Jaki był koszt tego ………?!

samson pisze:

Kryzys,wojna,na horyzoncie zwolnienia,nawet grupowe,drożyzna i niepewność spokojnego jutra – Łańcut jest ponad takie drobnostki…najważniejsze,bez względu na poparcie mieszkańców,fundusze, miasta spełnić mrzonki władzy…modne słówko „rewitalizacja” kryje agonię lokali handlowych,zadławienie ruchu ulicznego (przykładem obecne remonty ulic),następne powierzchnie kostki,wycinki i tak już niszczonych plant…
Może z perspektywy fotela burmistrza inaczej to wygląda?
Może pora na zmianę miejsca siedzenia i tej perspektywy?
Aż żal,że to nie jest wyborczy czas…

aserty pisze:

A jakieś rozsądne analizy na to co piszesz? Czy to tylko powtarzanie bzdur od pewnej pani?

EN pisze:

Czas i historia sprawia, że dokonują się zmiany i to jest naturalna kolej rzeczy. Nie wiem czy ten fragment przeszłości Łańcuta jest wart badań i kosztem zieleni miejskiej . Takie zjawisko zaobserwowałam również na przemyskim rynku… Mania czy dociekliwość ??? Słyszę nasilające się utyskiwania na uszczuplanie dochodów samorządów … Hierarchia potrzeb w tak trudnym czasie powinna być priorytetem !

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Obchody 11 listopada w Łańcucie

W ubiegły piątek obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj więcej

Duża frekwencja podczas nocnego spaceru po Łańcucie

Piątkowy, nocny spacer po mieście był okazją do bliższego poznania ciekawej i nieodkrytej historii Łańcuta, którą przedstawiła historyczka Joanna Kluz. Nocne zwiedzanie cieszyło się bardzo dużą frekwencją ze strony Mieszkańców.

Czytaj więcej

Konard Baum zdradza swoje nastawienie przed dzisiejszym półfinałem The Voice of Poland

Konrad Baum- lider zespołu „DOC.”, który przez kilka lat pracował w łańcuckim szpitalu, już dzisiaj zawalczy o udział w finale 13 edycji programu The Voice of Poland.

Czytaj więcej