Inwestycje

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-06-07, 13:31


Bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 877 z Łańcuta do Leżajska z linią kolejową nr 91 Kraków Główny – Medyka to inwestycja od lat wyczekiwana przez mieszkańców Łańcuta, a zwłaszcza mieszkańców dzielnicy Podzwierzyniec. Powstanie tunelu rozwiąże ogromne problemy komunikacyjne, poprawi jakość życia i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ciągle zakorkowanej drogi wojewódzkiej nr 877. Prace budowlane już trwają.

W Łańcucie powstanie bezkolizyjny obiekt, który zastąpi ruchliwy przejazd kolejowo-drogowy. Inwestycja zapewni zwiększenie bezpieczeństwa w podróżach koleją i w komunikacji drogowej w mieście.

Nowy wiadukt kolejowy w Łańcucie zostanie wybudowany w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Grunwaldzkiej i Podzwierzyniec. Istniejące skrzyżowanie stanowi obecnie dojazd z autostrady m.in. do centrum miasta. Codziennie jest ono wykorzystywane przez kierowców kilkunastu tysięcy aut. Dwupoziomowy obiekt pozwoli na swobodną komunikację pod torami. Będą dwa pasy ruchu, chodnik i ścieżka rowerowa. Niezbędna jest rozbiórka istniejących budynków, podbudów, itp. kolidujących z inwestycją. Zakres prac obejmuje przebudowę ulic: Kolejowej, Kasprowicza i drogi gminnej, a także rozbiórkę istniejącego przejazdu kolejowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 877 wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wysokość obiektu pozwoli na przejazd samochodów do wysokości 4,6 m. Inwestycja ta ma wyeliminować korki i usprawnić komunikację.

Wartość zadania na realizację robót budowanych kolejowych i drogowych wynosi blisko 33 mln zł brutto. Wkład z budżetu Województwa Podkarpackiego wraz z Jednostkami Samorządu Terytorialnego: 23 459 794, 92 zł brutto (suma dofinansowania JST: 2 000 000,00 zł – Gmina Miasto Łańcut, Powiat Łańcucki, Gmina Łańcut, Gmina Czarna, Gmina Żołynia, Gmina Białobrzegi, Gmina Rakszawa). Wkład PKP PLK S.A. to 9 249 964,08 zł brutto.

W dniu dzisiejszym, w miejscu budowy odbyła się konferencja prasowa z okazji rozpoczęcia wspomnianej inwestycji.

  • Tekst: S. Markowicz-Hołub
  • Zdjęcia i montaż: Piotr Dubiel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Kolejne drogi remontowane w ramach Programu Przebudowy Dróg Miejskich

Miasto realizuje kolejną edycję Programu Przebudowy Dróg Miejskich. W tym roku zmodernizowane zostaną ulice Kazimierza Wielkiego oraz Przemysłowa.

Czytaj więcej

Przed nami epokowa dla miasta inwestycja – budowa II nitki magistrali wodociągowej

Jedną z najważniejszych inwestycji realizowanych w ostatnim czasie w naszym mieście jest budowa drugiej nitki magistrali wodociągowej, która niebawem się rozpocznie. Z roku na rok problemy z wodą w sezonie letnim nasilają się. Inwestycja ta ma zapewnić bezpieczeństwo ciągłości dostaw wody pitnej dla ponad 17 tys. mieszkańców miasta.

Czytaj więcej

Otwarcie toru rowerowego- pumptruck w dzielnicy Podzwierzyniec

W najbliższą sobotę nastąpi otwarcie przestrzeni, w której zarówno dzieci, jak i młodzież będą mieć okazję wypróbować swoje rowerowe umiejętności.

Czytaj więcej