Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-04-19, 10:35


Łańcuccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność przy robieniu zakupów i płatności przez Internet. Do komendy, kilka razy w tygodniu zgłaszają się osoby, które pomimo zapłaty, nie otrzymały zamówionego towaru. Jednak nie jest to jedyna metoda działania oszustów. Coraz częściej wykorzystują oni fakt oczekiwania przez nas na zamówione przesyłki.

Niedawno ofiarą oszustwa „dopłaty do paczki” padła mieszkanka naszego powiatu. Kobieta na telefon komórkowy dostała informację, o konieczności dopłaty 50 groszy za dostarczenie opłaconej już paczki. Klikając w link zawarty w wiadomości, została przekierowana na stronę płatności elektronicznej. Tam, po zalogowaniu się do internetowego konta bankowego, kobieta wykonała przelew. Okazało się jednak, że zamiast kilkudziesięciu groszy, z jej konta zniknęło prawie 10 tys. złotych.

Pokrzywdzona padła ofiarą oszustów wyłudzających dane. Logując się na fałszywej stronie płatności internetowej kobieta nieświadomie umożliwiła przestępcom zdobycie loginu i hasła do jej konta bankowego. To wystarczyło, aby w kilka minut złodzieje wyprowadzili z jej konta oszczędności – informuje Policja.

Pamiętajmy, że oszuści coraz częściej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki, zazwyczaj bardzo niskiej kwoty. Klikając w link przesłany w ten sposób możemy trafić na fałszywą stronę z płatnościami internetowymi lub umożliwić niechcianym aplikacjom zainfekowanie naszego telefonu. W konsekwencji przestępcy mogą przejąć dostęp do naszego konta bankowego. 

Apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Zawsze zweryfikujmy również wykonywaną transakcję i stronę internetową, z której dokonujemy płatności – ostrzega Policja.

Źródło: KPP Łańcut

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Spot promujący akcję #PoliczSięZŁańcutem

Do końca kwietnia możemy składać roczne zeznania podatkowe. Zachęcamy wszystkich mieszkających w Łańcucie, aby w rubryce miejsce zamieszkania wpisać właśnie nasze miasto.

Czytaj więcej

Drugi nabór na wymianę kotłów

W dniu 31.03.2021 r. dokonano zmian w Regulaminie naboru wniosków oraz uruchomiono nabór uzupełniający dla odbiorców indywidualnych i odbiorców zbiorowych.

Czytaj więcej

Kolejne wydanie Łańcuckiego Biuletynu Miejskiego

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem Łańcuckiego Biuletynu Miejskiego. A w nim m.in. remont MBP, Animator i Sponsor Kultury 2020, ciekawe rozmowy, akcja #PoliczSięZŁańcutem i wiele innych. W tym numerze znajdziecie także wątek o zmianach w naszej Telewizji.

Czytaj więcej