Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-07-07, 12:22


Przez cały lipiec spacerując po mieście można spotkać młodych muzyków, którzy w cieniu drzew ćwiczą grę na różnych instrumentach. Taki widok od wielu lat wpisuje się w letni krajobraz Łańcuta. A to za sprawą trwających 48. Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego.

Lipiec to miesiąc kiedy do Łańcuta zjeżdża się kilkaset młodych miłośników muzyki. Tutaj pod okiem wybitnych wykładowców i profesorów w klasach skrzypiec, altówki, wiolonczeli, harfy, gitary czy kontrabasu, szkolą swój talent muzyczny.

fot. Edward Soński

Kursy skierowane są do absolwentów i studentów wyższych uczelni muzycznych, utalentowanych uczniów średnich i podstawowych szkół muzycznych oraz ich nauczycieli.

Kursanci podczas zajęć odbywających się m.in. w Łańcuckiej Szkole Muzycznej czy Miejskim Domu Kultury, mają okazję skorzystać z lekcji indywidualnych i zbiorowych, wykładów i koncertów oraz zajęć kształcenia słuchu.

Założycielem MKM oraz ich kierownikiem artystycznym i naukowym w latach 1975 – 1992 był Zenon Brzewski – prorektor PWSM, prof. Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, założyciel i prezes Polskie Sekcji ESTA, juror licznych międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Założeniem profesora i patrona było szlifowanie talentów polskich w obecności mistrzów z zagranicy.  

Organizatorzy Kursów na frekwencję nie mogą narzekać, bo ta z roku na rok jest coraz większa. Oprócz młodych polskich muzyków w Łańcucie można spotkać także gości z Estonii, Ukrainy, Niemiec, Chin, Chorwacji, Szwajcarii, Anglii, Francji, Włoch, Austrii oraz USA.

Kursom tradycyjnie już towarzyszą codzienne koncerty, które traktowane są jako forma dydaktyki. Jednocześnie są ogólnodostępne dla mieszkańców Łańcuta i turystów przebywających w mieście.

Szczegółowe informacje o programie Kursów: www.kursymuzyczne.pl.

48. Międzynarodowe Kursy Muzyczne odbywają się w terminie: I turnus – 1-13 lipca, II turnus – 15-27 lipca.

Tekst: Sylwia Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Jubileusz Chóru Łańcuckiej Fary

Już od 40 lat członkowie chóru działającego przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie upiększają swoim śpiewem uroczystości kościelne i inne wydarzenia.

Czytaj więcej

Dni Miasta Łańcuta 2022

Po raz kolejny obchodziliśmy Dni Miasta Łańcuta. Na scenie wystąpili: Łzy, Kamil Bednarek, Past & Future i wielu innych. Zapraszamy na podsumowanie tegorocznej imprezy.

Czytaj więcej

W łańcuckim Muzeum powstało Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego

W ubiegłym tygodniu, w Muzeum-Zamku w Łańcucie, w odnowionych budynkach Oranżerii i Ujeżdżalni otwarto Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. Całkowity koszt przeprowadzonych w budynku Oranżerii oraz Ujeżdżalni prac wyniósł prawie 32 mln zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – ponad 22 mln zł.

Czytaj więcej