Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-10-13, 20:40


W najbliższych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 23 może uzyskać 54,6 proc – wynika z sondażu przygotowanego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą we współpracy z lancutnews.pl. Zgodnie z sondażem większość parlamentarną będzie mogła stworzyć koalicja partii opozycyjnych.

W okręgu rzeszowskim wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 54,6 proc. badanych. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska (15,9 proc.), Konfederacja zyskuje 11,9 proc. poparcia.

Na czwartym miejscu uplasowała się Trzecia Droga (10,3 proc.), na piątej pozycji znajduje się Nowa Lewica (5,2 proc.). Bezpartyjni Samorządowcy mogą liczyć na poparcie na poziomie 1,3 proc.

Jeśli zaprezentowane wyniki potwierdzą się podczas niedzielnego głosowania, to PiS może liczyć na dziewięć mandatów. Koalicja Obywatelska weźmie trzy mandaty. Na dwa mandaty może liczyć natomiast Konfederacja. Jeden mandat poselski mają otrzymać przedstawiciele Trzeciej Drogi.

W całej Polsce natomiast w najbliższych wyborach najprawdopodobniej wygra Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyska wynik na poziomie najprawdopodobniej 37 proc. co może przełożyć się na 193 mandaty. Koalicja Obywatelska z poparciem 28,2 proc. może wprowadzić do sejmu 136 osób.

Na Trzecią Drogę chce zagłosować 12,5 proc. badanych, co przełożyłoby się na 57 mandatów poselskich. Nowa Lewica z poparciem na poziomie 10,8 proc. wprowadziłaby 41 posłów, natomiast Konfederacja 31 osób (8,5 proc.).

Publikowany sondaż IBSP został zrealizowany na próbie 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski. Prognoza parlamentarna jest oparta o wyniki kilku najnowszych sondaży wyborczych. 

Prognozy opierane są wyłącznie na sondażach przeprowadzonych metodą telefoniczną (CATI). Wynika to głównie z wiarygodności danych pochodzących z badań przeprowadzonych tą metodą. Badania telefoniczne nie tylko w Polsce, ale także na świecie charakteryzują się najlepszą skutecznością. Więcej na ten temat możecie przeczytać w raporcie z wyborów samorządowych opracowanym przez SprawdzamySondaze.pl. Na wyniki poszczególnych sondaży są nakładane wagi uzależnione od wcześniejszej poprawności wyniku firmy badawczej (im wyższa sprawdzalność wyników, tym wyższa waga).

Rozkład poparcia dla partii politycznych w poszczególnych okręgach obliczany jest w oparciu o historyczne wyniki partii politycznych w tych regionach, a następnie jest korygowany przez sondaże realizowane przez OGB na poziomie lokalnym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Wyniki głosowania na zwycięzcę dzisiejszej debaty

Łańcucka debata kandydatów do Sejmu RP za nami. Wielkie podziękowania dla wszystkich obecnych w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Było nas ponad 150! Jutro na naszych stronach dostępna będzie retransmisja.

Czytaj więcej

Badanie Exit Poll oraz wieczór wyborczy OGB już 15 października

Ogólnopolska Grupa Badawcza w najbliższą niedzielę, 15 października podczas wyborów parlamentarnych przeprowadzi badanie Exit Poll oraz przygotuje własny wieczór wyborczy. 

Czytaj więcej

Łańcucki Bank Spółdzielczy obchodził 110-lecie działalności [wideo]

„Nowocześnie i Bezpiecznie” – pod takim hasłem, w Hotelu Łańcut odbyła się konferencja jubileuszowa zorganizowana przez łańcucki Bank Spółdzielczy, z okazji 110-lecia swojej działalności.

Czytaj więcej