Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-07-21, 13:38


Premiera Animowanej Historii Miasta, inscenizacja Zespołu Ludowego z Soniny „Staropolskie Wesele”, darmowe wycieczki edukacyjne melexami, pokazy musztry, nauka fechtunku oraz pokazy walki na szable. To tylko część atrakcji, jakie miały miejsce podczas „Weekendu z historią” w Łańcucie.

Ostatni weekend zabrał mieszkańców Łańcuta w podróż do magicznego świata historii, która rozegrała się na łańcuckich plantach. Weekend z historią to wydarzenie, które pozwoliło nam przenieść się w czasie i zanurzyć w bogatej historii tego miasta.

Podczas tej dwudniowej imprezy nie zabrakło fascynujących atrakcji. Na początek, mogliśmy podziwiać widowisko „Staropolskie Wesele”, przygotowane przez Zespół Ludowy z Soniny, którego kunszt i pasja przeniosły widzów w czasy dawnych obrzędów.

To nie koniec, atrakcji. W sobotę mieliśmy okazję uczestniczyć w premierze Animowanej Historii Miasta, która w wyjątkowy sposób ukazała jego dzieje. Symboliczną lampę naftową zapalił Burmistrz Miasta, jako znak, że pamięć o historii miasta nigdy nie zgaśnie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się darmowe wycieczki edukacyjne melexami. W efekcie umożliwiły one mieszkańcom i turystom poznanie Łańcuta w niezwykły i ekscytujący sposób. Wieczorem, na potańcówce w stylu retro, mieszkańcy bawili się przy największych hitach lat 80. i 90.

W niedzielę Agencja Eventów Historycznych „Sarmata” dostarczyła wspaniałych wrażeń, prezentując pokazy musztry, walki szablami oraz fechtunku. Organizatorzy nie zapomnieli o ważnym celu – podczas wydarzenia wolontariusze Fundacji DKMS zachęcali do zapisywania się jako dawcy szpiku kostnego.

Weekend z historią przyciągnął do Łańcuta Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wśród atrakcji, które przygotowali znalazły się: fascynująca wystawa, filmy i gry dla dzieci.

Całe wydarzenie zamknął nocny spacer ulicami Łańcuta, który poprowadziła historyk Joanna Kluz. Nowa trasa i odkrywanie miasta na nowo okazały się strzałem w dziesiątkę. Liczba uczestników przekazała jednoznaczny sygnał, że ta forma zwiedzania spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem.

Zapraszamy na relację wideo z tego historycznego wydarzenia.

Już niebawem na naszej stronie lancutnews.pl zaprezentujemy pełną wersję Animowanej Historii Miasta.

Tekst: Sylwia Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Lipiec miesiącem Międzynarodowych Kursów Muzycznych

Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie to wyjątkowe wydarzenie skierowane do adeptów różnych instrumentów muzycznych oraz zespołów kameralnych. Kursy przyciągają liczne grono uczestników. Są to absolwenci i studenci wyższych uczelni muzycznych, utalentowani uczniowie średnich i podstawowych szkół muzycznych oraz ich nauczyciele.

Czytaj więcej

Dni Miasta Łańcuta 2023 [wideo]

Przez trzy dni świętowaliśmy coroczne Dni Miasta Łańcuta. Na scenie wystąpiła Ewelina Lisowska oraz zespół Myslovitz. Zapraszamy na skrót podsumowujący obchody.

Czytaj więcej

„Klucz-program dostępności Muzeum – Zamek w Łańcucie” podsumowany

6 czerwca br. w Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego podsumowano przedsięwzięcie grantowe realizowane w ramach projektu „Kultura bez barier” pn. „Klucz-program dostępności Muzeum – Zamek w Łańcucie”.

Czytaj więcej