Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2024-04-11, 11:27


Park i ogrody Muzeum-Zamku w Łańcucie są coraz bardziej wiosenne. W tym roku wiosna przyszła tu znacznie szybciej niż w poprzednich latach. Magnolie – choć zwykle kwitły w okolicy majówki – aktualnie są w szczycie kwitnienia.

Jesienią ubiegłego roku w łańcuckich ogrodach dosadzono do rosnących już roślin (głównie bylin oraz róż) około 6 tys. cebul kwiatowych różnych rodzajów, gatunków i odmian. Duża część z nich zdobi rabaty już od wczesnej wiosny.

Z kwiatów kwitnących obecnie, największą grupę stanowią tulipany. W otoczeniu łańcuckiego zamku posadzono blisko 3 tys. sztuk w 32 odmianach, różniących się nie tylko kolorami, ale również wielkością kształtem kwiatów czy porą kwitnienia. Turyści, którzy w tym roku wybiorą się na spacer po parku i ogrodach Muzeum, będą mogli podziwiać odmiany tulipanów od bardzo wczesnych do późnych, które dopiero rozkwitają.

Inną liczną grupę posadzonych kwiatów stanowią narcyze. Na terenie zespołu zamkowo-parkowego posadzono ich ok. 600 szt., w 15 odmianach. Turyści mogą również obejrzeć różnorodne hiacynty – w sumie zasadzono blisko 300 szt., w 10 odmianach. Dodatkowo rabaty zdobią anemony, szachownice cesarskie i kostkowane, szafirki, cebulice i puszkinie.

Ubiegłoroczną jesienią posadzono także rośliny, które dopiero budzą się do życia i będą zdobić ogród w okresie letnim. W tej grupie znalazło się blisko 500 lilii w 30 odmianach. Od azjatyckich, drzewiastych, tygrysich, po trąbkowe – czyli te o najbardziej szlachetnym i mocnym zapachu. Powstało też 7 nowych grup piwonii w różnych kolorach i kształtach. Te rośliny będą zdobić rabaty od końca maja do sierpnia.

Kiedy rośliny cebulowe przekwitną, ich miejsce zajmą odmiany letnie, które będzie można oglądać aż do pierwszych przymrozków.

fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

W Łańcucie druga tura

Za nami wybory samorządowe. Na ten moment wiadomo, że dogrywka konieczna będzie m.in. w Łańcucie, gdzie zmierzy się Damian Szubart i Rafał Kumek.

Czytaj więcej

Tymczasowa organizacja ruchu podczas Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej 2024 Łańcut

W sobotę i niedzielę odbędą się uroczystości związane z obchodami „31. Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej 2024 Łańcut”. W związku z planowanymi wydarzeniami w tych dniach, tymczasowo zostanie wprowadzona organizacja ruchu drogowego w centrum Łańcuta.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony corocznie 7 kwietnia, zwraca uwagę na konkretny temat zdrowotny, który budzi niepokój ludzi na całym świecie. W 2024 roku obchody będą organizowane pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”.

Czytaj więcej